Pasaport Türleri

Pasaport Türleri
Türk Vatandaşı olarak alabileceğiniz 4 çeşit pasaport bulunmaktadır;
1. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)
Hususi, hizmet veya diplomatik pasaport almaya hakkı olmayan vatandaşlarımızın alması gereken pasaport türüdür. Standart özellikleri ile herhangi bir şarta sahip olmanız gerekmeyen bu pasaportla vize istemeyen ülkelere rahatça seyahat edebilirsiniz. Vize isteyen ülkeler için ise o ülkenin vize şartlarını yerine getirdikten sonra seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)
Belirli kademeye ulaşmış devlet memurlarına, onların eşlerine ve 25 yaşını doldurmamış çocuklarına verilen pasaport türüdür. Özellikle Schengen ülkelerinin neredeyse hepsine vizesiz seyahat edebileceğiniz bu pasaport türünü alabilmek için devlet memuru olmanız ve belirlenen ölçüde görevde bulunmuş olmanız gerekmektedir. Kademe ve alabilme şartları, memur olunan kuruma ve pozisyona göre değişmektedir.

3. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)
Eğer;

Devlet memuru değilseniz ama devlet tarafından yurt dışında görevlendirilecekseniz veya
Devlet memuruysanız ama henüz yeşil pasaport almaya hakkınız yoksa ve yurt dışında görevlendirilecekseniz,
bu pasaport türünü almaya hakkınız bulunmaktadır. Bunun için bağlı olunan kurumdan gri pasaport formunun imzalanıp Nüfus Müdürlüğü'ne gerekli olan diğer evraklarla birlikte teslim edilmesi yeterlidir. Hizmet pasaportuyla da yeşil pasaport gibi Schengen Ülkeleri dahil olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Not: Devlet memuru olmanız durumunda, görevlendirmeniz bittiğinde pasaportun sizden talep edilmesi durumuyla karşılaşabilirsiniz. Şayet hizmet pasaportu yasalarımıza göre devlet görevlendirmesi dışında bir amaçla kullanılamaz.

4. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)
Diplomatik pasaport olan siyah pasaport, adından da anlaşılacağı gibi uluslararası diplomat görevi yapan, Cumhurbaşkanı, Konsolosluk çalışanları, Valiler, Meclis Üyeleri gibi kişilerin sahip olabileceği bir pasaport türüdür. Bu pasaport ile de dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahatlerde bulunabilirsiniz.

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir