Konya’da Toplu Ulaşım ve Elkart Ücretleri

Konya yüz ölçümü bakımından ülkemizin en büyük şehri. Aynı zamanda coğrafik özelliklerinin getirdiği avantajlarla birlikte geniş ve düz bir alanda onlarca ulaşım şekli geliştirilmiş durumda. Belediye otobüsleri, dolmuşlar, tramvay ve bisiklet hemen hemen şehrin her noktasında halka hizmet veriyor. Yakın zamanda metro yapılacağı konusunda da açıklamalar yapılmış ama henüz hangi güzergahlar arasında olacağı net olarak belli değil.

Konya’daki sistemin en güzel çalışmalarından biri Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu ücretsiz toplu ulaşım uygulaması. Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi diye belirtilen ATUS programı sayesinde, bineceğiniz otobüsün hangi saatlerde hangi duraklardan geçeceğini öğrenebilir, size en yakın duraklardan geçecek olan otobüs ve tramvayların kaç dakika sonra geleceğini bilebilirsiniz.

 

 

Aynı zamanda haritada bulunduğunuz yeri görebilir, gideceğiniz yere ulaşımı sağlayan otobüsleri bulabilir, beklediğiniz otobüsün nerde olduğunu haritadan takip edebilirsiniz. Konya’da geçireceğiniz süre boyunca size en çok yardımı dokunacak araçlardan biri olduğunu söylemeliyiz. Çünkü gerçekten şehrin önemli noktalarının bilgilerinden tutun da, otellere, Konya’daki etkinliklere, nöbetçi eczanelere, bisiklet duraklarına, “elkart” yükleyebileceğiniz en yakın noktalara kadar her şeyi bu programda bulabilirsiniz. Konya’ya gitmeye karar verdiğinizde bu programı mutlaka indirmelisiniz.

İndirmek istemiyorum derseniz de bu siteden aynı bilgilere ulaşabilirsiniz; http://atus.konya.bel.tr

Elkart Ücretleri

Konya’da toplu ulaşım kullanabilmeniz için “Elkart” denilen kartlardan almanız sizin faydanıza olacaktır. 1 TL karşılığında herhangi bir dolum bayisinden alabileceğiniz bu kartla belediye otobüslerine, tramvaylara binebilir, ayrıca bisiklet kiralayabilirsiniz. Konya’da bisiklet kullanmak ilgili bütün bilgiler için “Konya’da Bisiklet Kiralamak ve Bisiklet Yolları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Konya’daki bütün toplu taşıma araçlarında elkart kullanımı zorunlu. Otobüse bineyim içeride parasını öderim diye düşünmeyin sakın, “İçeriden bilet temin etmek yasaktır.” yazısıyla karşılaştığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Elkartınız olmak zorunda, önceden otobüsteki diğer kişilerden rica ederek sizin yerinize tutmanızı sağlayabiliyormuşsunuz ama elkart kullanımının yaygınlaştırılması ve binişlerde yaşanan kalabalıkları önlemek için buna da bir kısıtlama getirilmiş. Zaten fiyatlar ucuz, kullanım kolay. Sivil kartınızı 1 TL’ye alıp toplu ulaşımı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayrıca Konya’daki bütün belediye otobüsleri ve tramvaylarda, bankaların temassız özellik içeren kredi kartları ve banka kartlarını da kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında NFC özelliği olan telefonlarla da aynı şekilde toplu taşıma aracına binebiliyorsunuz ve sadece 2.10 TL ile Konya’nın neredeyse her bölgesine ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Ücretler, 2018 Eylül itibariyle indirimsiz elkartlar için 2.10 TL, öğrenci elkartları için ise 1.55 TL’dir.

Sınırsız binebilmek için ise abonman olmanız gerekiyor. 125 TL karşılığında 1 ay boyunca Konya’da sınırsız sayıda seyahat edebiliyorsunuz. Daha uzun kalmayı planlayan kişiler için uygun olabileceğini belirtmek isteriz.

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

2 thoughts on “Konya’da Toplu Ulaşım ve Elkart Ücretleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir