Konya’da Ulaşım

Konya’ya uçakla geliyorsanız şehrin dışında kalan, ulaşımın sadece özel arabayla, taksiyle veya Havaş’la yapılabildiği bir havaalanına ineceksiniz. Geçtiğimiz yıllara kadar sivil bir havaalanına sahip olmayan Konya’da belki de şimdilik ulaşımın en sıkıntılı olduğu yerlerden biri havaalanı. Şehrin tamamını belediye otobüsleriyle, dolmuşlarla gezebildiğinizi düşündüğünüzde tabii ki. Yoksa Havaş’la 10 tl karşılığında merkeze ya da otogara ulaşabilmek çok kolay. Bazı Konyalılar arasında “havaalanında doğmadıysan oraya ulaşımın zordur” gibi deyimlerin kullanıldığı da rivayetler arasında ☺ Ben onların yalancısıyım ☺

Eğer Havaş kullanacaksanız havaalanı girişinden binip merkeze ulaşabilirsiniz.

Taksi kullanmayı düşünüyorsanız, Konya’da taksi fiyatlarının pahalı olduğunu bilmelisiniz. Merkeze kadar taksiyle gitmek yerine otogara kadar taksi kullanıp daha sonra tramvay veya dolmuşla ulaşım sağlamanız daha uygun olacaktır. Bunun dışında geziniz boyunca gideceğiniz herhangi bir yer için taksi fiyatı hesaplamak isterseniz Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sitesinden faydalanabilirsiniz. (http://88.255.225.24/konyabs/taksi/)

Konya’da en çok dikkatinizi çekecek konulardan biri toplu ulaşım olacaktır eminim ki, gayet düzenli ve kolay olan toplu ulaşım sayesinde taksi kullanmanızı gerektirecek bir durum olacağını düşünmüyorum. Gezilecek yerler zaten belli, her birine belediye otobüsü, dolmuş veya tramvayla ulaşabiliyorsunuz. Toplu ulaşım ile ilgili bilgilere “Konya’da Toplu Ulaşım ve Elkart Ücretleri” başlıklı yazımı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Ben biraz yürüyebilirim derseniz, havaalanından dışarı doğru yürüyüp 44 numaralı otobüse binebilmeniz de seçenekler arasında. Otobüs sefer saatlerini ve hangi duraklardan geçtiğini ATUS uygulamasından öğrenebilirsiniz.

Şehirler arası otobüsle geldiğinizde ise ulaşımın çok daha kolay olduğu Konya Otogarı’na varmış olacaksınız. Dolmuş veya tramvayla merkeze ulaşabilirsiniz. Bunun dışında şehrin çoğu noktasında olduğu gibi Otogar’da da bulabileceğiniz bisiklet kiralama noktalarından bisiklet alarak da merkeze ulaşabilirsiniz. Mesafe biraz uzun gelebilir gözünüze ama bisiklet yolları sayesinde gayet rahat bir şekilde gidebilirsiniz aslında.

Trenle gelmeniz durumunda ise kendinizi zaten Konya’nın merkezindeki Konya Garı’nda bulacaksınız. Eğer sabah vardıysanız, tren garının yakınlarındaki cafelerden birinde kahvaltınızı yapabilir, sabah kahvenizi içebilirsiniz. Benim favorim her zaman Casa Di Caffe olmuştur ☺

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

One thought on “Konya’da Ulaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir