Konya’ya Ulaşım

Nerden gideceğinize bağlı olarak Konya’ya farklı yollar kullanarak ulaşabilirsiniz. Mevlana Müzesi’ne olan yoğun ilgi her yıl çok sayıda turisti bu güzel şehre çekiyor. Bunun farkında olan Büyükşehir Belediyesi Konya’ya ulaşım konusunda büyük aşamalar katetmiş durumda. Ne şekilde gelecek olursanız olun hiç zorlanmadan ulaşabilmeniz mümkün.

Uçak: Şimdilik Konya’ya uçakla ulaşım sadece İstanbul ve İzmir’den yapılabiliyor, Konya’dan da sadece İstanbul ve İzmir’e uçuşlar düzenleniyor. İstanbul’dan THY, Pegasus, Atlas Global, İzmir’den ise SunExpress uçuşlarıyla Konya’ya 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Tren: İstanbul;  Pendik İstasyonu’ndan hızlı trenle 4,5 saatte Konya Gar’da olabilirsiniz. Konya-İstanbul arası hızlı tren tam bilet fiyatı 82,50 TL, indirimli ise 65,50 TL.

Ankara; Ankara’dan ulaşımın en kolay ve hızlı yolu hızlı tren.  Sadece 1 saat 55 dakika gibi bir sürede Konya’nın merkezinde bulunan Konya Garı’nda olabilirsiniz. Tam bilet fiyatı 29,50 TL, indirimli fiyatı ise 23,50 TL.

İzmir; İzmir-Konya arası bir hızlı tren hattı bulunmamakta ne yazık ki. Ama İzmir Basmane’ye olan Konya Mavi Treni de tercih edebileceğiniz seçenekler arasında. Trenle uzun yolculukları sevenler için güzel bir seçenek olacaktır. Biz de Konya’dan İzmir’e bu trenle bir kez seyahat ettik, deneyebileceğiniz bir tecrübe olacağını düşünüyoruz. Seyahat yaklaşık 12 saat sürüyor, ücreti  42 TL, 18-26 yaş aralığında olmanız durumunda ise 33,50 TL ile bu yolculuğu gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

Konya-İzmir arası Mavi Tren

 

Eskişehir; Eskişehir’den Konya’ya ulaşım için de en rahat ve hızlı yol hızlı tren. 1 saat 45 dakika süren yolculuğun bilet fiyatları indirimsiz 37,50 TL; indirimli ise 30,00 TL.

Bunların dışında, Afyon, Adana, Karaman gibi şehirlerden de trenle ulaşım mümkün. Trenler ile ilgili bilgi almak için; EYBİS (https://ebilet.tcdd.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf)

Otobüs: Konya’ya bütün şehirlerden otobüs seferleri mevcut. Sadece Türkiye’den değil Gürcistan’dan da Batum’dan kalkan otobüslerle direk Konya’ya gelebilmeniz hiç de zor değil.

 

 

 

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir