Erasmus+ | AGH Nelerden Oluşuyor?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde, adından da anlaşılacağı gibi gönüllülük başlıca amaç. Dil öğrenmek, gezmek, farklı kültürlerle iletişim sağlamak da belirtilen diğer amaçlar arasında.

AGH (EVS) neleri kapsıyor, nelerden oluşuyor onları sıralayalım biraz;

  1. Avrupa’nın bir şehrinde çocuklar, yaşlılar, sağlık, spor, sanat ya da farklı birçok konuda sosyal sorumluluk . projelerinde gönüllü olarak çalışabileceksiniz.
  2. Farklı kültürlerden farklı kişilerle tanışıp, çalışmak istediğiniz alandaki projelerle kendinizi geliştirebileceksiniz.
  3. Orada bulunduğunuz süre boyunca bütün masraflarınız her ülkenin ulusal ajansı tarafından karşılanacak ve ülkelere göre değişen miktarlarda da cep harçlığı alacaksınız. Cep harçlığı miktarları:
  4. Gittiğiniz ülkenin dilini öğrenebilmeniz için haftalık dil dersleri alacaksınız. (Bu İngiltere’de geçerli bir kural değil, onu da hatırlatalım. İngiltere’de bir projeye katılacaksanız ingilizce ders alamıyorsunuz.) Mesela İspanya’ya gittiniz, her hafta belli saatlerde İspanyolca dersi alıyorsunuz, bu orada bulunduğunuz sürece yerel halkla anlaşabilmenize yardımcı oluyor.
  5. Katılacağınız projeye göre değişen sürelerde haftalık çalışma saatleriniz değişebiliyor, iyi bir koordinatöre denk gelirseniz gezmek için kendi aranızda anlaşarak haftalık çalışma saatlerinizi ayarlayabilirsiniz 🙂 Haftalık genelde 30-40 saat çalışacaksınız, haftada 2 gününüz boş olacak (bunu haftasonu olarak da belirleyebilirsiniz, koordinatörünüz haftaiçi olarak da tercih edebilir, bunu anlaşarak belirleyebilirsiniz). Haftalık 2 izin gününüz dışında, ayda da 2 gün fazladan izin gününüz var. Yani diyelim ki 6 aylık bir projeye gittiniz, haftalık 2 günlük izniniz dışında toplamda 12 gün daha izin gününüz olacak. Bunları koordinatörünüzle anlaşabildiğiniz sürece toplu olarak da kullanabilirsiniz, ayrı ayrı da kullanabilirsiniz.
  6. Ayrılış öncesi, ara değerlendirme ve varış sonrası eğitimleri alarak AGH (EVS) deneyimi yaşayan diğer gençlerle etkileşime geçme imkanı bulabileceksiniz. (Biz sadece ara değerlendirme toplantısına katılabildik, gönderen kuruluşumuzla ilgili BİRAZ sorun yaşadık proje genelinde, yaşadıklarımızla ilgili ayrı bir yazı da yazacağım.
  7. Genel sağlık sigortanız da aynı fon tarafından karşılanıyor. Hastalandığınızda alacağınız bütün sağlık hizmetleri bu kapsamda karşılanıyor.
    Vize alacağınız ülke ile ilgili bütün belgeleri hazırlamanızda hem gönderen kuruluşunuz hem kabul eden kuruluşunuz size ellerinden gelen yardımı yapacaktır. Davet mektubu, sağlık sigortası, proje sözleşmesi, Ulusal Ajans’tan alınacak destek yazısı vs.
  8. Proje sonunda Avrupa Birliği onaylı Youthpass Sertifikası alacaksınız. Bunu proje sonunda istemeyi unutmayın, biz imzalatmayı unuttuğumuz için Türkiye’ye döndüğümüzde yeniden alabilmemiz çok zor olmuştu 🙂

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir