Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service)

EVS (European Voluntary Service)
AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti)

Türkçe adıyla AGH yani Avrupa Gönüllü Hizmeti, belli bir süre boyunca Avrupa’nın bir şehrinde, bir köyünde veya kasabasında, belirli işlerde gönüllülük yaptığınız, aynı zamanda bütün masraflarınızın da Avrupa Birliği tarafından karşılandığı bir Gençlik Programı’dır.

Rehberimizin adı “Ücretsiz Gezme Rehberi” di mi, bu demek oluyor ki bu programa başvururken, kabul aldıktan sonra ve projeyi gerçekleştirirken hiçbir ücret ödemiyorsunuz! Şaka değil, gerçekten ödemiyorsunuz. Evinizden kalkıp Danimarka’nın bir şehrine gidip, orda 3 ay kalıp üzerine bir de cep harçlığı alarak evinize geri dönebiliyorsunuz. Nasıl oluyor bu, neler yapmanız gerekiyor gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım bu yazımda.

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor, her ne kadar ücretsiz gezme olarak nitelendiriyorsam da aslında bu program gezmemiz için düzenlenmiş bir program değil. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak, gittiğiniz toplumun kültürünü, yaşayış şeklini öğrenebilmeniz, aynı zamanda kendinize olan güveninizin artabilmesi için çeşitli aktivitelere katılıp, yeni yerler, yeni insanlar tanıyabilmenize olanak sağlayan bir program.

Ayrıntılarıyla birlikte diğer yazılarımda her şeyi anlatıyor olacağım.

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir