CV ve Motivasyon Mektubu Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

CV (Özgeçmiş) herkesin hali hazırda kullandığı ve bildiği bir şey. Açılımı: Curriculum Vitae

Ne işe yarar: Türkçe kullanımıyla özgeçmiş olarak karşımıza çıkan CV, kişisel bilgilerimizi, eğitim durumumuzu, geçmiş iş ve staj tecrübelerimizi, katıldığımız etkinlikler-eğitimleri, aldığımız sertifikaları, iletişim bilgilerimizi ve daha bir çok bilgiyi ekleyebildiğimiz, bununla da bazen iş, bazen projelere başvuru yaparken kendimizi tanıtabildiğimiz bir araçtır.

Motivasyon mektubu ise, özgeçmişimizden farklı olarak katılmak istediğimiz projeye ya da başvurmak istediğimiz işe ÖZEL olarak hazırladığımız, yine kendimizi tanıtan ama aynı zamanda başvurmak istediğimiz proje veya işi de ne kadar istediğimizi ve bunun için neden uygun kişi olduğumuzu anlatabildiğimiz bir mektuptur.

Üniversiteden mezun, aynı zamanda iş hayatının da içinde olan biri olarak, size bunlarla ilgili bildiğim kadarıyla bazı bilgiler vereceğim. İnanın, hiçbir şey net değil, hiçbir şey kesin değil. Şunu yaparsanız kesin projeye kabul alırsınız, bunu yaparsanız kesinlikle işe alınırsınız diye bir şey söyleyemem, söyleyen olursa da inanmayın.

Her projenin, her işin kendisine özgü şartları, kabul edilebilmek için sağlamanız gereken özellikleri var. Sizin bunları bulup, özgeçmişinizi ve motivasyon mektubunuzu bunlara göre düzenlemeniz gerekiyor.

Ben de elimizden geldiği kadarıyla nasıl düzenlemelerle biraz daha işinize yarayacak CV ve Motivasyon Mektubu hazırlayabilirsiniz onu anlatmaya çalıştım. Bilgisayar başına oturdunuz özgeçmiş hazırlayacaksınız, ya da not defterinizi aldınız motivasyon mektubu için bir şeyler karalayacaksınız diyelim. Nelere dikkat etmelisiniz, nereden başlamalı, nasıl devam etmelisiniz. Bakalım neler biliyorum:

CV Nasıl Hazırlanmalı?

 1. Öncelikle kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi tam olarak yazdığınızdan emin olun. (Doğum tarihini yazmayı unutan bir arkadaşa şahit olmuştuk, çaktırmayın ismi lazım değil.)
 2. İnternette aradığınızda CV taslaklarını bulabileceğiniz bir sürü site var. Hatta yeni yeni video şeklinde hazırlayan arkadaşlara da denk geliyorum ben bazen. İlgi çekici olanların olduğu gibi, çok gereksiz kalabalık yaratıp dikkat dağıtanları da var. Olabildiğince kendiniz yapmaya çalışın, taslaklar istediğiniz havayı vermeyebilir. Taslağa göre hareket etmektense kendinize göre bir taslak oluşturmanız daha doğru olacaktır.
 3. En son aşamada elinizde olacak belge, sade bir belge olmalı. Basit değil, sıradan değil ama sade. Kurumsal bir firmada çalıştığım için sık sık benim elime de CVler geliyor, incelemeye fırsatım oluyor. İlk izlenim olarak karmaşık olmayan ama basit de durmayan bir CV her zaman daha ön planda oluyor.
 4. Dürüstlük. Belki de en önemli konulardan biri bu. İstediğiniz kadar abartabilirsiniz kendinizle ilgili, dünyada o işi yapabilecek tek kişinin siz olduğunu bile söyleyebilirsiniz bunda sorun yok ama önceden yaptığınız işlerle ya da katıldığınız etkinliklerle ilgili kesinlikle yalan söylemeyin! Ortaya çıkmazsa sorun yok diye düşünebilirsiniz ama eğer çıkarsa sadece o işte değil ondan sonra başvuracağınız işlerde de ortaya sıkıntılar çıkacaktır. Bu konuda kesinlikle riske girmeyin!
 5. Başvuracağınız işlere özel düzenlemelerde bulunun. Bu şirket sizi neden almalı? CV’nizi görüntülediğinde sizi alacağı işi gerçekten istediğinizi düşündü mü? Onlara ufak göndermelerde bulunun.
 6. Mesleğinizle ilgili tecrübelerinizi anlatırken daha önce çalıştığınız işin özelliklerinden bahsedin, orda üstlendiğiniz sorumlulukları ve size kattığı olumlu gelişmeleri kısaca anlatabilirsiniz. Olabildiğince olumsuz konulara girmenizi ben önermiyorum, olumsuz ayrıntılar kolayca akılda kalabilir, özellikle eski şirketiniz hakkında elinizden geldiğince olumsuz bilgi vermekten kaçının.
 7. Mesleki hayatınız dışında sosyal hayatınızdan da bahsedin. Ben Portekiz’de EVS yaptım, Norveç’te Erasmus yaptım, bir dernekte yönetim kurulundaydım, bir sosyal sorumluluk projesiyle köyde okul boyadım, üniversitede öğrenci temsilcisiydim vs. gibi eklentilerle sosyal hayatınızın da aktif olduğunu göstermeniz çok yönlü kişiliğinizi yansıtacaktır ki bu herkesin gözünde bir artıdır.
 8. Dil bilgisi ve imla hatası yapmayın. Kısa ve öz cümlelerle kendinizi ifade etmeye çalışın. Okuyan kişi sıkılmasın. (Paragraflarca yazısı olan bir özgeçmiş incelemem gerekiyordu, başını ve sonunu okuyup geçtik inanın.)
 9. Renklendirme ya da fotoğraf ekleme gibi ek özellikler kullanmak istiyorsanız aşırı derecede olmamasına özen gösterin. Rengarenk bir CV, profesyonel durmayabilir şirketlerin gözünde.

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

 1. Motivasyon mektubu yazılacak yere göre çok resmi bir dille ya da çok daha samimi bir dille yazılabilir. Bir proje için de yazıyor olabilirsiniz, kurumsal bir firmada işe girmek için de. Başvuracağınız yere göre giriş cümlesini belirleyebilirsiniz. Yabancı bir şirkete ya da organizasyona yazıyorsanız mektubu göndereceğiniz kişiye sadece ismiyle hitap etmenizde sorun olmayacaktır.
 2. Giriş kısmında kendinizden bahsedin. Doğduğunuz yer, eğitim düzeyiniz, o sırada ne iş yaptığınız vb. Bu kısmı sabit tutup diğer kısımlarda değişiklik yaparak motivasyon mektubunuzu başvuracağınız işe veya projeye göre değiştirmeniz daha kullanışlı ve kolay olacaktır.
 3. Yazarken cümlelerinizin anlamlı, anlaşılır ve kullandığınız dilin özelliklerine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Başlıca şart. Yazacağınız her şeyde olması gerektiği gibi 🙂
 4. Eğer ingilizce yazmanız gerekiyorsa ama ingilizceniz iyi değilse, kopyala yapıştır yapıp güzel ingilizceyle yazılmış bir motivasyon mektubu göndermeyin. Birilerinden yardım aldıysanız bunu da belirtin. CV hazırlarken olduğu gibi bu mektubu yazarken de tamamen dürüst olun. Eninde sonunda o insanlarla tanışacaksınız, hem onların beklentilerini karşılıksız çıkarmamak adına hem de kabul edildiğinizde karşılaşacağınız olumsuz durumları azaltmak adına durumunuzu olabildiğince açık ve doğru şekilde anlatmanız en uygun yöntem.
 5. Sizi tam olarak anlatabilmeli. Sinirli biri misiniz, insanlarla iyi anlaşabilir misiniz, enerjik biri misiniz, hayvanları sever misiniz, yeri geldiğinde zor şartlara dayanabilir misiniz gibi kişisel özelliklerinizi yansıtan olaylardan bahsetmeyi ihmal etmeyin. Öğrencilik ve çalışma hayatımın bana öğrettiği en önemli şeylerden biri, bilginizle ya da becerinizle değil kişiliğimizle başarılı olduğunuzdur. Çalışkan, düzenli ve insanlarla anlaşan bir yapınız varsa teknik bir bilgi bilmeden de bir işe adapte olabilir, o işin en ince ayrıntısına kadar zaten öğrenebilirsiniz. İş başvurularınızda biraz daha ciddi şekilde yazmanız beklenebilir belki ama özellikle AGH (EVS) projesi başvurularında yazacağınız motivasyon mektuplarında kişilik özelliklerinizden bahsedin mutlaka. Tabii ki bu bahsetme şekli prezentabıl olmak, takım çalışmasına uygun olmak gibi klişe sözler içermesin. Tamamen dürüst, tamamen içten anlatmalısınız.
 6. Başvuracağınız pozisyona benzer işler yaptıysanız onları anlatın. Yapmadıysanız neden yapmak istediğinizden bahsedin, size neden uygun olduğuyla ilgili bilgiler ekleyin.
 7. Ailenizden, yaşadığınız yerden de kısaca bahsedebilirsiniz. Biz EVS projesine kabul aldıktan sonra doldurmamızı istedikleri formda oturduğumuz apartman dairesinden, kaç kardeş olduğumuza, anne-babamızın ne iş yaptığından şehirde mi köyde mi yaşadığımıza kadar her ayrıntıyı sormuşlardı.
 8. Normal word dosyasına yazabildiğiniz gibi, video şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli programlar-web siteler var, orda bulunan taslaklarla fotoğraflarınızı, yazmak istediklerinizi ekleyebilir, daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Ya da hem word olarak hazırlayıp, hem de bu tarz bir video ekleyebilirsiniz. Tamamen sizin nasıl istediğinizle alakalı bu.

CV ve motivasyon mektubu ile ilgili aklınıza gelen başka bir ayrıntı olursa lütfen yorumlarda benimle de paylaşın. Sormak istedikleriniz olursa da iletişim yollarını biliyorsunuz.

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

One thought on “CV ve Motivasyon Mektubu Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir