Fransızca Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dilin en güzel yanı, bir tanesini öğrendikten sonra diğerlerini öğrenmek için gerekli olan heves ve çalışma azmini çok kolay bulabiliyor olmanız.

Özellikle ingilizceyi öğrendikten sonra yabancı kaynakların hepsini anlayabildiğiniz için kelimeleri daha kolay bağdaştırabiliyorsunuz ve böylece öğrenme süreniz de kısalmış oluyor.

Neden Fransızca peki?

İngilizceyi bilen biri olarak Almanca temelimin de olduğunu varsayarsak, Hollanda’da yaşadığım dönemde Felemenkçe’yi de biraz öğrendiğimi düşünüyorum. Fransızcayı ise öğrenmek için belli bir sebebim yoktu açıkçası. Hani yeni bir ülkeye taşınmıyordum, okulum veya işim için zorunlu öğrenmem gereken bir şey değildi ama İsviçre’de yer aldığım proje dolayısıyla çok fazla Fransızca konuşulan ülkelerle muhattap olmam gerekiyordu. Ve Portekiz’de geçirdiğim zamanda öğrendiğim Portekizcemin de Fransızca öğrenirken yardımcı olacağından emindim. (Ne de olsa aynı dil ailesinden geliyorlar. Portekiz’deki her 10 insandan 8i mutlaka Fransızca da biliyordu.).

Aynı zamanda telaffuzunun güzelliği ve herkesin zor olarak lanse etmesi beni daha da fazla bu dili öğrenmeye çekti. İtiraf etmeliyim herkes biraz haklı olabilir, zor olması konusunda. Ama kesinlikle ingilizceden daha mantıklı ve bence öğrenmesi daha kolay bir dil.

Nasıl Öğreniyorum?

Fransızcayı öğrenmeye karar verdiğimde, herhangi bir yabancı dil konusunda nasıl kendimi geliştiriyorsam o şekilde yapmayı denedim öncelikle.

  1. Belli başlı dil bilgisi kurallarını çalıştım.
  2. Fransızca dizileri izlemeye başladım.
  3. Gün içerisinde kullandığım cümleleri Fransızca kurmaya çalıştım.
  4. Fransızca müzikler dinledim.
  5. İsviçre’deki arkadaşlarımla Fransızca konuşmaya çalıştım.

Ama yine de bir Portekizce ya da bir İspanyolca gibi kendimi geliştirebildiğimi düşünmüyordum. Hatta bazı şeyleri yanlış öğreniyormuşum gibime geliyordu ve bu beni tedirgin ediyordu.

Daha sonra Konya’da açılan KOMEK kurslarında da Fransızca kursu olduğunu duydum. En azından temel okuma kuralları, alfabe ve konuşma konusunda bilgili birinden yüz yüze öğrenmem daha iyi olur diye düşünerek kursa yazıldım.

Sanırım üniversite 2.sınıftan bu yana Türkiye’de alacak olduğum ilk yabancı dil dersi. Almanca ve ingilizce hezimetlerinden sonra Fransızca konusunda da çok başarılı olmayacağını düşünerek gittiğim bu kurstan ciddi anlamda faydalanıyorum şu an.

Genç ve bir o kadar dinamik, öğretmeyi seven bir Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu hocamız var. Kesinlikle çok sempatik, öğretme teknikleri de benim öğrenme tarzımla tam olarak uyuşuyor. Dersten sonra ise kendim yine dizileri alt yazılı olarak izliyorum, öğrendiğim kelimeleri ve fiilleri mutlaka cümle içinde kurarak kalıcı olmasını sağlamaya çalışıyorum. Okurken hala biraz zorlanıyorum, duraklayarak okuyorum ama henüz yeni başladım ve kesinlikle çok pratik yapmam gerektiğinin farkındayım.

Siz de Fransızca öğrenmek istiyorsanız ya da öğreniyorsanız nasıl bir yol izliyorsunuz benimle mutlaka paylaşın lütfen! En kısa sürede Fransızca olarak da videolar çekmeyi istiyorum! 🙂

 

One thought on “Fransızca Nasıl Öğrenilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir