İzlediğim Yabancı Diziler

Yabancı dil nasıl öğrenilir diye merak ediyorsan, hiç şüphesiz kesin bilgi diyebileceğim yöntem yabancı dizileri seyretmektir. Bunu inkar edecek kimsenin olacağını sanmıyorum çünkü yabancı dil dediğin şey, tamamen pratikte öğrenilmesi gereken bir olgudur.

Ama öyle 1-2 bölüm izledim ay ben öğrenemiyorum deme sakın! Yabancı dil sabır ister, zaman ister.

Ben dilimi geliştirmek için değil, sevdiğim için izliyorum aslında ama bana olan katkılarını da görmezden gelemem kesinlikle. Sıralama yapamadığım için karışık sırayla, numaralandırmadan yazacağım çünkü sıralamaya kalksam kendimle anlaşamayabilirim 🙂 Spoiler vermeyeceğim, rahatlıkla okuyabilirsiniz.

La Casa da Papel
La Casa da Papel

En son izlediğim dizilerden aklıma geldiği için bunu paylaşıyorum önce. İspanyolca pratik için harika bir dizi kesinlikle. Hikayesinin akıcılığından, karakterlerin ne kadar mükemmel olduğundan bahsetmiyorum bile. Aralıksız oturup izlenebilecek derecede bence.

Friends
Friends

Arkadaşlık ne güzel şey be. Bu diziyi ancak böyle tanımlayabilirim sanırım. İlk bölümlerini izlerken baya sıkıldığımı hatırlıyorum aslında ama sonrasında bölümler bitmesin diye yavaş yavaş izlediğim günler, ne güzel günlerdi 🙂

How I Met Your Mother
How I Met Your Mother

Arkadaşlık demişken bunu da ekleyeyim. Friends benzeri olarak bahsedildi hep ama benim için yeri başkadır. Hayata dair çok güzel nasihatler verip, insanı düşündürdüğü ve aynı zamanda da güldürdüğünü söyleyebilirim. Ted Mosby hem güldürdün hem de üzdün be!

Black Books
Black Books

Şimdi ben bu diziyi niye izlemiştim diye düşündüm kendi kendime. Favorilerim arasında olduğu bir kesin, iyi ki izlemişim!

Game of Thrones
Game of Thrones

Tabii ki.

Sherlock
Sherlock

Başka bir Benedict Cumberbatch gelmeyecek dünyaya değil mi?

The Vampire Diaries
The Vampire Diaries

Yani ne biliyim şimdi bakınca asla izlemem diyebileceğim dizilerin başında geliyor ama zamanında izlemiştim. 1-2 bölüm izliyorsun, sonra da şöyle oluyor, başladım bari bitireyim, ya sonunda ne olacak acaba derken bütün sezonları bitiriyorsun.

Bojack Horseman
Bojack Horseman

Animasyon izlemeyi genellikle sevmeyen biri olarak, izlediğim ilk animasyon tarzında dizi buydu. Yapılan espriler, dizinin işleyiş ve ilerleyiş şekli çok etkileyici. İzlemeye başlarsan ön yargılı olma kesinlikle. En az 3 bölümlük şans vermelisin. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Timeless

Bilim kurgu, zaman makinesi böyle ne biliyim geçmişe gideyim dünyayı yeniden dizayn edeyim falan gibi düşüncelere bayılıyorsan bu dizi tam senlik! Ben bayılarak izledim her bölümünü.

Fringe
Fringe

Bence bu diziyi yeniden çeksinler ya.

La Mante
La Mante

Fransızca öğrenmeye çalışırken çok faydası olur diye düşünerek izledim. 6 bölümlük bir Netflix dizisi. Fransızların baya değişik psikolojileri varmış onu öğrenmiş oldum bu diziyle. İnan son bölüm de bittikten sonra şöyle bir hayatı sorgulayacaksın.

13 Reasons Why
13 Reasons Why

Neden izlediğime dair hiçbir fikrim olmayan bir dizi de bu. Hayır anlamıyorum lise hayatı bu kadar abartılacak düzeyde mi kötü, bu gençler bu kadar şeyi nasıl yaşıyor ve nasıl hala intihar bir seçenek gibi görünüyor?! Garip.

Spartacus
Spartacus

Bu diziyi Portekiz’de birlikte kaldığımız arkadaşlarımla izlemiştim. Mesela bir bölüm izledik ya, oturup saatlerce tarih hakkında sohbet edebiliyor, Roma Dönemi’ndeki hayatı gözümüzde canlandırmaya çalışıyorduk. Bana hep hayal ürünü gibi gelen olaylar bu dizi sayesinde beynimde resmedildi sanki.

Mars
Mars

Mars üzerine yapılmış film ve dizilerden en sevdiklerimden biri bu kesinlikle. Belgesel anlatımıyla olayları daha gerçekçi kılması beni çok etkiledi. Neden sadece 1 sezon çektiklerini bilmiyorum!

Vikings
Vikings

Tarih denilince Vikingleri izlememek de olmazdı. Özellikle en sevdiğim ülkelerden olan İzlanda, Norveç ve İsveç tarihine dair geçmişe dönük dinlerini, yaşayış biçimlerini ve yaptıkları baskınları anlatan bu müthiş dizinin son sezonunu hala mutlu olduğum bir gün izlemek için saklıyorum! Fotoğrafa en favori karakterimi koyduğumu da belirtmek istiyorum. Kadın gibi kadın olan Lagertha hepimizin gururudur! 🙂

Breaking Bad
Breaking Bad

Ya hanginiz kendi kimya öğretmeniyle kıyasladı Walter’ı?

Black Mirror
black mirror

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım bu dizi, hem beyin yakıyor hem de sıradan diziler gibi mutlu sonla falan bitmiyor bazen. Teknoloji hayatımızı ne duruma getirebilir ki diye düşünmeye korkuyorum bölümleri hatırladıkça.

Stranger Things
Stranger Things

İlginç bir şekilde korku filmi görünümlü ama bana daha çok 5 çocuğun arasındaki bağın güzelliğini anlatan bir dizi gibi geldi. Şu an o canavarlar falan bi sevimli geldi nedense.

The Expanse
Expanse

Bu da burda dursun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir