KPSS ‘den 93 Alma Serüveni – KPSS 2020 Nasıl Çalışılır?

2018 KPSS sınavından nasıl 93 aldım, çalışırken nelere dikkat ettim, çalışmak için gereken motivasyonu nasıl sağladım gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım şimdi.

Günümüz şartlarına bakıldığında devlet kapısı en tercih edilesi, en garanti yer olarak görülüyor ki öyle olmasa benim de KPSS ’yle seviyeli bir ilişkim olmazdı. Ama ben ilişkimden 29 Ağustos 2018 günü memnun olarak ayrıldım. Çok şükür çalıştığımın karşılığını almıştım. İşte bu KPSS yolculuğuna nasıl karar verdim, yolculuğun yorucu, sıkıcı yanları ile eğlenceli yanlarını sizlerle paylaşmak isterim. Ve tabi ki naçizane tavsiyelerimi de…

Başarının ilk adımı insanın kendini iyi tanımasından geçiyor. Kendini iyi bilen insan doğru çalışma yöntemini de yakalayabiliyor. KPSS sürecinde de bu ilk adımdan gerektiği kadar yararlandığımı düşünüyorum. Bu süreçte başkaları nasıl çalışıyor, nasıl program oluşturuyor yerine kendime göre yeni çalışma programı oluşturdum.

Nasıl Çalıştım?

Sayısalcı olduğum için tarih, coğrafya ve vatandaşlık dersleri gözümde büyüyordu çünkü  temelim yoktu. Tarihin sıkıcılığını özetini çıkarırken çeksem de keyfini olayların resmini rengarenk kalemlerle çizerken çıkarıyordum. Pekiştirmesini de birilerine anlatarak beynime kurgu şeklinde kaydediyordum. Bilmediğim terim veya bilim adamlarını da kelimede yer alan harflerden bir mana çıkarak ilişkilendiriyordum.


Coğrafya ise bu süreçte en sevdiğim ders olmuştu. Bir sürü boş Türkiye haritası alıp renkli kalemlerimle coğrafi yerleri işaretleyip çizmek bana ayrı keyif veriyordu. Bununla da kalmayıp  odama 2 adet Türkiye fiziki ve iller haritasını asmıştım. Yine aynı şekilde birini bulduğumda duvarımdaki harita üzerinden bilgilerimi aktararak pekiştirmeye devam ediyordum. Bende görsel hafızaya attığım görseller ile kurgu yaptığım olaylar çok işime yaramıştı ki hala aklımda olmaları da ne kadar etkili çalışma yöntemini seçtiğimi gösteriyor.

Kendine İnanmak..

Başarının ikinci adımı ise insanın kendisine inanmasıdır. Ben bu inanma süreci oluşana kadar 2014 ve 2016 yıllarında KPSS sınavlarına girmemiştim bile. Neden? Çünkü benim temelim yoktu hem olsa da atanacak kadar puan alamazdım. Sonra ne oldu, arkadaşlarım teker teker atandı. Onların atanma mevzusu beni fazlasıyla harekete geçirdi. Onlar başardıysa ben neden başaramazmışım gibi sorularla yeteri kadar kendimi gaza getirdikten sonra KPSS denen illetle ben de tanışmış bulundum. İyi ki de tanışmışım…

Başarının üçüncü adımını ise etkin bir planlama oluşturuyor. Ben düzenli, programlı, saati saatine çalıştığımı söyleyemem. Çünkü bir işin çıktığında saat işi yalan oluyor. Tekrar programı düzenlemen gerekiyor hatta. Ama en azından yarın neye ne kadar çalışman gerekiyor, hangi konu tekrarı ve hangi soruların çözüleceğini güzel bir şekilde planlarsan hem kendine hedef koymuş olursun hem gereken çalışma miktarını da ayarlamış olursun.


Ben 1 haftalık planlama yapıyor, yazdığım programda çalıştığım dersler için üzerine tik atıp kendimi motive ediyordum. Yeteri kadar çalışma hissi veren bu olay kendine de güveni artırıp güzelce ilerlemeni sağlıyor. İşte bu 3 adımla çıkılmalı meşakkatli sınav yoluna..

KPSS Sürecinde Neler Yaşadım?

KPSS süreci zamanla, iradenle, çevrenle ve diğer rakiplerinle savaşma kulvarı. Bu süreçte rakipler  kendine inanmadığı ve güvenmediği için motivasyon bozukluğu yaşıyor. Senin ise artın bu yönde olsun. Kendi motivasyonunu planlı çalışarak ve kendine inanarak oluştur. Kurduğun hayaller ise bu motivasyonuzun renkli tarafı olsun.  İnanır mısınız başarı başarıyı getiriyor. Çalışırken elde ettiğiniz ufak bir başarı motivasyonunuzun artmasına ve o motive edilmiş beyin ise daha büyük başarılara imza atıyor. Çünkü zihin kanıt istiyor.


Örneğin 10 kişi önüne çıkıp konuşma yapmadıysanız 1000 kişi önünde hiç yapamazsınız. Geçmişinde referansın yok çünkü, önceden kimsenin önüne çıkıp konuşma yapmamışsın. Başarmak için de aynı şey geçerli. İnsan başardıkça bir sonraki başarısını hayal edebilir. İşte ince çizgi burada oluşuyor. Kısacası;

  • Bu yola dürüst çık ve ne istediğini bil. (KPSS ’ye neden hazırlanacağım ve çalışacak mıyım?)
  • Kendine inan ve kendi yeteneklerini keşfet. (Nasıl öğreniyorsunuz? Görsel, İşitsel yoksa Dokunsal mısınız?)
  • Kendi yeteneğine göre çalışma programı oluştur ve verimli çalış. (Etkin planlama yöntemi)
  • Sık sık konu tekrarı yap. Genel kültür kısmında ise ya çok soru çöz ya çok konu çalış.
  • Ufak başarılarının izini takip et, geriye kalan MOTİVASYON ise seni kovalayacaktır zaten…
Benim KPSS Hikayem

Kendi hikayeme gelecek olursak… Yaklaşık 5.5 aylık çalışma sürecimde sıkıldığım, çalışma tempomu yavaşlattığım veya geç uyanıp az çalıştığım zamanlar illa ki oldu. Ama bu süreçte çalışmadığım zaman için yaptığım vicdan azabı sayesinde diğer gün daha çok çalışıp telafi etmeye çalışırdım.

Dershaneye gitmedim.

Youtube’daki videolar fazlasıyla yetti.

Güne başladığımda sıkıca bir kahvaltı eder, kahvaltı sırasında ise Youtube’dan güncel bilgiler videolarını izlerdim. Baktım gayet verimli geçiyor yemek yaparken, bulaşık yıkarken ve günün diğer öğün zamanlarında da coğrafya ve tarih videoları izlemeye devam ettim.

GENEL KÜLTÜR kısmını: Video+ Özet + Sık tekrar+ Genel Tekrar Videoları,

GENEL YETENEK kısmını ise: Konu anlatım kitabı+ Çok soru çözümü ile hallettim.

Çok şükür 93 puan aldım.

Aslında sınavda heyecanıma yenik düşmeseydim 95-96 arası rahat alıyordum.


Yani yine her şey senin kontrolünde ilerliyor. Kendini tanı, Kendine inan ve Kendinle savaş.

Bu hayat, çabalarınızın sonucunda şekilleniyor. Her şeyin gönlünüzce olması dileği ile…

Ezgi Çelik

Ezgi Çelik, Gıda Mühendisi

One thought on “KPSS ‘den 93 Alma Serüveni – KPSS 2020 Nasıl Çalışılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir