Yurt Dışı Seyahati Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürekli yurt dışına seyahat eden biri olarak, bugüne kadar benim başımdan geçen veya başından geçenlere şahit olduğum yurt dışı seyahatine çıkmadan önce dikkat etmen gereken önemli noktaları seninle paylaşacağım.

Seyahatlerimde en çok yaşadığım şeylerden biri; “Yok ya onu kesin unutmam!” dediğim şeyleri genellikle unutmaktır. O yüzden genelde kendime bir kontrol listesi yaparım ve ona göre hareket ederim.

Gideceğin ülkeye göre dikkat etmen gereken ayrıntılar da farklı olacak elbette. Ben genel olarak  bütün ülkelerde “mutlaka” dikkat edilmesi gerekenleri yazacağım. Çok farklı bir kuralı olabilecek ülkeler hakkında ise her zaman soru sorabilirsin, bildiğim konularda yardımcı olurum her zaman.

Reykjavik, İzlanda
Yurt Dışı Seyahatleri Başlangıç
 • Pasaportunun süresi dolduysa ya da farklı nedenlerden dolayı değiştirmen gerekiyorsa, mutlaka geçerli bir pasaportunun olduğundan emin ol. Pasaportun yurt dışındaki kimliğin olacak, ülkeye döneceğin tarihten itibaren en az 3 ay geçerli olmasına dikkat et.
 • Gideceğin ülkenin vize koşullarını iyi araştırmalısın. Vize istiyor mu, vizeyi kapıda alabiliyor musun ya da vize için yapman gerekenler nelerdir gibi soruların cevabını iyi öğren.
 • Eğer vize alman gerekiyorsa vizeni al. (Vize İsteyen ve İstemeyen Ülkeler)
 • Online vize veren ülkelerden birine gidiyorsan (Dubai, Azerbaycan vb.), vizenin renkli çıktısını pasaportunun arasına koymayı ihmal etme. Unutmam der unutursun, bir şey olmaz alırım ya dersin almazsın 🙂
 • Tabii ki pasaportunu da seyahat çantana veya varsa el çantana koy.
 • Gideceğin ülkede araba kullanacaksan ehliyetini de güvenilir bir yerde taşı. Avrupa ülkelerinde Türkiye’den alınan ehliyetler 1 sene boyunca geçerliliğini koruyor. 
Seyahat Çantası (Valiz, El Bagajı, Sırt Çantası, Kol Çantası…)

Kendim için düşünecek olursam, başlarda benim için işkence gibi olan çanta hazırlama evresi onlarca seyahatten sonra 5-10 dakikamı almaz oldu. Neden o kadar uzundu ve neden kısaldı? Çünkü her seyahatim sonrasında, bir eşyanın gereksiz olduğuna karar verdim ve bir sonraki seyahatimde o eşyayı almadım. Azalarak bitti yani 🙂

Seyahat çantanı hazırlarken;

 1. Hangi ülkeye gideceksin? (Soğuk, sıcak, güvenli, tehlikeli..)
 2. Ne kadar kalacaksın? (1 gün, 1 hafta, 1 ay..)
 3. Ne amaçla gidiyorsun? (Turistik, ticari, arkadaş ziyareti, adrenalin aktivitesi..)
 4. Ulaşım şeklin ne olacak? (Uçak, araba, tren, otobüs…)
 5. Nasıl bir yerde konaklayacaksın? (Lüks otel, hostel, paylaşımlı oda, kiralık ev..)
 6. Kiminle gideceksin? (Yalnız, arkadaşınla, eşinle, kardeşinle..)

gibi sorulara göre alacağın eşyalarını netleştirebilirsin. Sana yardımcı olabilecek birkaç öneride bulunacağım.

 • Uçakla yolculuk yapacaksan bagaj kurallarını kontrol etmeyi unutma! Bagaj hakkın ne kadar, el bagajında bulundurabileceğin sıvı miktarı gibi bilgileri en ince ayrıntısına kadar oku. Belki THY uçuşlarında göz ardı edilebilir ama Pegasus veya RyanAir gibi ucuz uçuşlar sağlayan havayolları ile uçuyorsan, havaalanında fazladan ödeme yapman gerekebilir.

Not: Ryanair demişken, eğer bu havayolundan bilet aldıysan mutlaka ama mutlaka biniş kartının çıktısını al! Yoksa havaalanında biniş kartını bile parayla satacaklar sana.

 • Yanına “lazım olur yaa” diyerek eşya alma.  İnan lazım olacak şeyleri zaten alacaksın, belki bir ihtimal lazım olabilir diye alacağın eşyaların %95i lazım olmayacak. Ben çok bahtsızımdır kesin o %5lik kısıma denk gelirim diyorsan da yokluğun olduğu bir yere gitmiyorsun mutlaka orda da bulabilirsin.
 • Hava durumunu kontrol et dememe gerek yok belki ama sen yine de kontrol etmeyi ihmal etme. İmkanın olursa orda yaşayan insanlarla konuş, yağış durumunu, hava sıcaklığını öğren.

Hava durumu konusunda başıma gelen en korkunç örnek Köln’e trençkotumla gittiğim ve neredeyse donduğum gündür. Hava durumuna baktım evet, Londra’daki havayla aynı derece, aynı yağış, aynı nemdi evet. Ama Almanya’daki soğuğun nasıl bir soğuk olduğunu kimseye sormamıştım, bu da beni çok zor bir duruma sokmuştu. Bu cümleleri yazarken bile içim üşüdü yeniden.


 • Kişisel kullandığın ve başka bir ülkede alamayacağın eşyaların için bir liste yapmalısın bence. (örneğin ilaçların, tam senin bedenine uygun olan aylardır aradığın pantolonun, notlarını tuttuğun Viyana’dan bir arkadaşının hediyesi olan defterin vb.)
 • Kıyafet konusunda nasıl bir zevkin olduğunu bilmiyorum ama, ben 2 gün aynı kıyafeti giyebilecek bir insan değilim, o yüzden her kalacağım gün için kombinimi yapıp ona göre kıyafet alıyorum yanıma 🙂 ama bunları alırken en az yer kaplayanları tercih ediyorum. Oraya gittiğimde karar veririm mantığıyla kıyafet almıyorum, 2 gün kalacaksam 1.gün şunu, 2.gün şunu giyerim deyip “sadece” o kıyafetleri alıyorum. Böylece diğer eşyalarım için bir sürü yer ayırmış oluyorum.
 • Uçak ve otel rezervasyonlarını yazdır, başlarına bir şey gelmeyeceğinden* emin olduğun bir yere koy.

*Brezilya’ya giderken, dönüş uçak rezervasyonlarımızı, yanımızda götürdüğümüz (neden götürüyorduk hiçbir fikrim yok) turşuyla aynı çantaya koymam ve pasaport kontrolden geçerken memurun turşu kokan kağıtları incelemesi? Acı tecrübe. Gülmeden yazabilirsem belki ayrıntılarını anlatırım bir gün 🙂
 • Valizlerini yolculuk öncesi tarttırma imkanın varsa kaç kg geldiğini kontrol et. Tartım yapamıyorsan, içinden bir şeyler çıkarırken zorlanmayacağın şekilde yerleştir. Diyelim ki Pegasus 1 kg fazla geldiğini söyledi, hemen bir saniye de ve içinden bir kazak çıkar.
Ucuz Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat tarihlerin belliyse uçak biletini asla son güne bırakma. Mükemmel şanslı bir insan değilsen, son gün alacağın bilet fiyatı birkaç hafta önce olanlardan kat kat yüksek olacaktır. Ucuz uçak bileti bulma konusunda ayrıntılı bir yazı yazacağım, nasıl 1 Euro’ya Hollanda’dan Danimarka’ya gittim onu da anlatacağım.
 • Aktarmalı uçuşları ve bütün havayollarını incele.
 • Valizin olmayacaksa online check-in zaman kazandırır.
 • Eğer aktarmalı bir uçuş aldıysan, transit vize şartlarını iyi araştırmalısın.
 • Otel rezervasyonlarında kalacağın yeri iyi seç. Otelin paylaştığı fotoğraflara göre hareket etmemeni tavsiye ederim ben açıkçası, harita ve uydu görüntülerinden de bak mutlaka.
 • Gezeceğin yerlerin planını yap, elinde kendi haritan olsun ve kalacağın otel gezeceğin yerlere yakın olsun ki ulaşım konusunda sıkıntı çekme.
 • Otelin sana vereceği imkanları oku, yorumları incele. Yoksa benim en son Coimbra’da kaldığım hosteldeki gibi kahvaltı dahil diye sevinerek gidersin, sonra kahvaltıda gördüğün tek şey Türkiye’deki şehirlerarası otobüslerde verilen kahvaltılık ufak üçgen peynirler olur.
Ülkeler Hakkında
  • Gideceğin ülkenin para birimini araştır. Havaalanında döviz almaya veya satmaya kalkma. Hatta mümkün olduğunca havaalanında alışveriş yapmazsan daha iyi olur sanırım. Yoksa sonradan suya verdiğin 7 Euro’ya, çubuk krakere verdiğin 5 TL’ye yanarsın. Üzülürsün ama elinden bir şey gelmez.
  • Kredi kartı ve nakit ödeme konusunda araştırma yapman çok önemli! Bazı ülkelerde Türkiye’den olan banka kartları kullanılamıyor, kredi kartlarının da açılması gerekebiliyor. Nakit bulundurmadığın takdirde zor duruma düşebilirsin.
  • Şehirlerdeki ulaşım ağı en büyük yardımcımdır her zaman, örneğin bir şehirde metro ile seyahat edebiliyorsam kesinlikle metro tercih ederim. Bunları iyi bilmende fayda var.
  • İletişim için gittiğin ülkedeki SIM kartlardan birini alman sana kolaylık sağlayacaktır. Ben iletişim konusunda çok bilgi sahibi olamadım, Avrupa’da çalıştığım sürece faturalı iş hattı kullanmam Amerika’da ya da Avrupa’da hep avantaj oldu benim için ama gördüğüm kadarıyla Türkiye’den bir hat ile yurt dışında internet kullanman veya arama yapman çok pahalı. Gideceğin ülkede fırsatın olursa yerel bir telefon hattı kullan. Her ülkede alabiliyor musun emin değilim ama pasaport fotokopini ve kalacağın otelin rezervasyonunu yanında taşıman hat alabilmen için gerekli olacaktır.
  • Planlı gez! Önceden mutlaka elinde ya da kafanda belirlediğin rotalar olsun. Belki oraya gittiğinde değişkenler planını değiştirecektir ama yine de olabildiğince planlı olmaya gayret göster. Aksi takdirde, hem fazladan masraf yaptığını, hem de yapmayı planladığın her şeyi yapamadığını farkedeceksin.
 • Yeme içme konusunda karşılaşabileceğin zorlukları düşünerek hareket etmelisin. Deniz ürünleri sevmiyorsan Portekiz’de bazı durumlarda aç kalma ihtimalin olabilir mesela. (Hamsiden bütün yemeklerin yapılabilmesi gibi, Portekizliler de her yemeğe kurutulmuş balık (bacalhau) koyabiliyorlar.)
 • Seyahat sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etme. Özellikle turistik gezilerinde ve tehlikeli bölgelere seyahat ediyorsan karşılaşacağın bir sağlık sorununda hastanelerde tedavi görebilirsin ve ülkene döndüğünde ödemiş olduğun parayı sigorta şirketlerinden alabilirsin.

Seyahate çıkmadan önce ve seyahat sırasında sana yardımcı olabilecek birkaç tavsiyede bulunmaya çalıştım. Benim tecrübelerimi de içeren bazı noktalarda yine ayrıntılı şekilde yazılar yazıyor olacağım. Ama son 2 tavsiye daha vermek istiyorum bunlarla ilgili;

 1. Nerede gezersen gez, nereye ne ile seyahat ediyor olursan ol her zaman kibar ve güler yüzlü ol! Özellikle Avrupa’daki insanların soğuk ve yardımsever olmadığını söyleyenlere kulak asma. Birine gülümsediğinde sana mutlaka gülümseyecek ve yardıma ihtiyacın olan bir anda sana mutlaka el uzatacaktır.
 2. Vizenin bitiş tarihini geçirmeden mutlaka ülkeden çıkış yap. 1 gün dahi fazla kalırsan, ülke çıkışında para cezası, pasaportuna damga vurulması veya ülkeye belli bir süre girememe gibi cezalarla karşılaşabilirsin.

Gülbin Demir

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını iddia eden, 27 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir