Fransızca Pratik Grubu İlk Buluşmasını Gerçekleştirdi

Fransızca öğrenmeye çalıştığımı biliyorsunuz. Dil bilgisi konularını az çok öğrendikten sonra, en önemli kısım olan pratik yapmaya geldik artık. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da bize yardımcı olmak için can atan Fransızca öğretmenimiz Lale Aruk öncülüğünde, öğrendiğimiz konuları pekiştirmek ve pratik yapabilmek adına 09.12.2018 Pazar günü Fransızca Pratik Grubu olarak ilk buluşmamızı gerçekleştirdik.

Fransızca öğrenmek veya Fransızcasını geliştirmek için gruba katılım sağlayan kişilerle birlikte çok güzel vakit geçirdik.

Neden Böyle Bir Şey Yapıyoruz?

Hepimiz biliyoruz ki, bir dili öğrenmenin en hızlı ve kalıcı yolu pratik yapmaktan geçer. İngilizceyi Nasıl Öğrendim? yazımda ayrıntılı bir şekilde yabancı dil öğrenme yöntemlerimi anlatmıştım.


  Bunlardan en etkili olan yöntem, tabii ki kendi cümlelerimle kendimi anlatmaya başlamam olmuştu. Fransızca için de aynı yöntem çok etkili olacaktır diye düşünerek gittiğim bu buluşma, başlangıç olarak beklentilerimi fazlasıyla karşıladı.

  Bu Etkinlik Nerede Oluyor?

  Konya’da yaşadığımdan bahsetmiştim, Konya denince akla çok da sosyal olmayan, etkinliklerin bulunamadığı bir yer gelebilir ama her geçen gün Konya’da yaşayanlar için yeni fırsatlar yaratılması beni de şaşırtıyor. Konya’da bu kadar Fransızca öğrenmek isteyen kişi var deseler, inanmazdım sanırım. Öğrenmek isteyen varsa bile bu tarz bir etkinliğe katılmaz diye düşünebilirdim. Ama görüyorsunuz var ve katılım da gayet fazla!

   

  Konya Fransızca Grubu

  Bu haftaki etkinliğimiz Novada Starbucks‘ta gerçekleşti. Daha sonraki etkinliklerimiz için ise belirli bir yer henüz kararlaştırılmadı. Bununla ilgili bilgiyi belli olduğunda sizinle paylaşacağım.

  Neler Yaptık?

  Öncelikle etkinliğimiz, Fransa’da doğup büyüyen ana dili Fransızca olan bir arkadaşımızın kendini anlatmasıyla ve bizim de onu anlamaya çalışmamızla başladı. Daha sonra herkes kendini birkaç cümleyle de olsa anlatmaya çalıştı, adı, soyadı, yaşı, okuduğu okul, çalıştığı şirket, mesleği, doğum yeri gibi basit ve temel cümleleri zorlanmadan kurabildiğimizi farkettim. Yanlış yaptığımız yerlerde veya söylemek istediğimiz farklı cümle türlerinde Lale Hoca ve Fransızca bilen arkadaş yardımcı oldu elbette.

  Gayet rahat ve samimi bir ortamın oluşması, herkesin kendini ifade edebilmesi için fırsat sağladı.


   İlk etkinliğimiz olduğu için, tanışma ve nasıl ilerleyeceğimiz konusunda fikir alışverişi yaptık. 2 haftada 1 olmak üzere, her buluşmamızda farklı bir konu başlığı belirleyerek devam etmeye karar verdik.

   Oyunlar oynayabileceğimizi, sunumlar yapabileceğimizi, sinema etkinlikleri ve farklı dil gruplarıyla buluşmalar yapabileceğimizi de düşündük. Aynı zamanda, kurulmuş olan Whatsapp grubumuzda da haftada bir belirlenen konu başlığı üzerinden sohbet etmemizin, bizim yazdığımız ve diğer arkadaşların yazdığı cümleleri öğrenmemize katkıda bulunacağını konuştuk.

   Nasıl Katılabilirsiniz?

   Sizin de Fransızca öğrenmeye veya bildiğiniz Fransızcayı geliştirmenize ihtiyacınız varsa, grubumuza istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Ana dili Fransızca olan arkadaşlar da her zaman grubumuza katılarak bize yardımcı olabilecek ipuçları verebilirler belki!

   ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

   Ufak Dipnot: Her yerde memleketlisini bulan insanın sevindiği gibi, meslektaşlarımla karşılaştığım için çok sevindim. Benden başka iki arkadaşın daha gıda mühendisi olması etkinlik boyunca yüzümde gülümsemeyle oturmamı sağladı 🙂

   Daha fazla bilgi, merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için benimle iletişime geçebilirsiniz.

    

    

    

One thought on “Fransızca Pratik Grubu İlk Buluşmasını Gerçekleştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir