İzlanda Salto-Youth Proje Fırsatı

İzlanda denince hepimiz şöyle bir durup iç çekiyoruz değil mi? Yaşanılası, güzel güzel karların yağdığı, muhteşem doğa harikalarına sahip olan bir ülke. Bu yazımda İzlanda’ya neden gittim, vizesini nasıl aldım, neler yaşadım onları anlatacağım.

İzlanda’ya Neden Gittim?

İzlanda’ya gidiş sebebim, üniversitede okurken bolca uğraştığım, Avrupa Birliği destekli gençlik projeleriydi. Her gün yaptığım gibi yine kendime uygun olan projelere başvurumu yapmış, gelen mail kutumu sürekli kontrol ediyordum.

Benim katıldığım etkinlik, Salto-Youth adı altında düzenlenen, gençlerin başka ülkelerde farklı proje başlıklarında kendilerini geliştirmeyi hedefleyen 2-10 gün arası eğitimlerden biriydi. Salto-Youth konusunu bildiğim kadarıyla başka bir yazımda anlatacağım. Şimdilik sadece linkini veriyorum, belki merak edip kendin araştırma fırsatı bulursun ben yazımı yazana kadar 🙂

Salto-Youth sitesine gitmek için tıkla.

Biraz baktığında anlayacaksın, bu oluşum tamamen AB tarafından destekleniyor ve projeye kabul aldığın andan evine dönene kadar olan bütün masrafları karşılıyor. Bütün masraflar diyorum, Reykjavik havaalanından merkeze gitmek 45 euro gibi bir ücret tutmuştu mesela. Eğer bütün masraflar karşılanmasaydı, öğrenci olarak ne kadar zorlanabileceğimi düşünüyorum bazen.


Projeye kendi imkanlarımla başvurumu yaptım, herhangi birinden yardım almadım kesinlikle. İngilizcem ne düzeydeyse o şekilde yazdım çünkü biliyordum ki, oraya gittiğimde kendi ingilizcemle anlaşmak zorunda kalacaktım.

Proje Ne ile İlgiliydi?

Proje ne mesleğimle ne de hobilerimden biriyle ilgiliydi. Cevap verdiğim sorular tamamen gönüllülük, projeye katılmayı isteme sebebim, döndüğümde öğreneceklerimi nasıl kullanacağım vb. gibi sorulardan oluşuyordu. Çok istekli olduğumu göstermeye çalıştım, ne kadar içerisinde bulunmak istediğimi ve geçmişte katıldığım gönüllülük projelerinden bahsettim.

Gençlik Projelerine CV ve Motivasyon Mektubu Gönderme

Kabul aldığım aşamaya geçmeden önce, bir kez daha CV ve Motivasyon Mektubu Nasıl Hazırlanır? konusunu gözden geçirmeni tavsiye ediyorum.

Kabul Aldım!
Kabul Metni

Bazen hala düşünüyorum beni neden seçmişlerdi acaba?

Verdiğim cevaplara baktıkça ben olsam kendimi seçmezdim diyorum aslında ama bildiğin seçilmiştim! İzlanda’ya gidebileceğimi söyleyen bir mail almıştım! En güzeli ise, bütün işlemler konusunda yardımcı olacaklarını, iki ülkenin de Ulusal Ajanslarının vize ve seyahat konusunda her zaman benimle iletişimde olacağını yazan mailler alıyordum. O kadar mutluydum ki, hemen Türkiye Ulusal Ajansı’na kabul aldığımı yazdığım bir mail attım. (İzlanda’dan gelen mailde, kendi ülkemle irtibata geçmem söyleniyordu)

İzlanda Proje Ulusal Ajans

Ulusal Ajans da hiç geciktirmeden mailime geri dönüş sağladı ve proje ile ilgili nasıl hareket etmem gerektiğini adım adım en ince ayrıntısına kadar anlattı.

Ulusal Ajans Geri Dönüş

 


Artık geriye sadece belgelerimi toplamak ve vizeye başvurmak kalmıştı. Vize ve projenin ödemesinin nasıl alındığı ile ilgili ilgileri vize yazımdan okuyabilirsin. İzlanda’ya nasıl gittiğim konusunda kafana takılan sorular varsa lütfen benimle iletişime geç!

 

 

 

 

2 thoughts on “İzlanda Salto-Youth Proje Fırsatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir