EVS Bitiyor! Yeni Program Hakkında : European Solidarity Corps -Ayrıntılı İnceleme-

EVS nedir ne değildir hepsinden daha önceki yazımda bahsetmiştim. Burdan onu okuyabilirsin.

2019 itibariyle artık Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak bildiğimiz EVS programı sona erecek, onun yerine European Solidarity Corps adıyla ESC kullanılmaya başlanacak. Hali hazırda başvuru almaya başladı aslında ama henüz bütün projeler eklenmedi ve sitenin bütün adımları tamamlanmadı.

Nedir bu ESC?

Avrupa Birliği’nin desteğiyle Avrupa genelinde gönüllülük esasıyla projelerde yer almayı kapsayan bu oluşum, başvurun proje sahibi kuruluş tarafından kabul edildiğinde senin bütün masraflarını karşılıyor. 18-30 yaş aralığında olman isteniyor tabii ki bütün gençlik programlarında olduğu gibi.


Ayrı bir şart istememesiyle birlikte, kurumların seni kabul etmeleri için diğer adaylardan daha önde olmanı sağlayacak kazanımlarının olması seni öne çıkaracaktır.

EVS’e göre avantajları var mıdır?

İçerik olarak EVS’e çok yakın aslında. Yine Avrupa’da gönüllü olarak çalışıyorsun, herhangi bir ödeme yapmıyorsun. Ama farklı olarak;

 1. ESC ile birlikte, projelerden birine kabul alabilmen durumunda, ücret karşılığında yurt dışında çalışmana da olanak veriliyor. Gönüllü olarak gidersen bütün masrafların proje kapsamında karşılanıyor, çalışan olarak gittiğinde ise belli bir ücret karşılığında çalışıyorsun ama oradaki masraflarını kazandığın para ile karşılıyorsun. (Konaklama, yemek, seyahat vb.)
 2. Önceden, EVS projelerinde kendi ülkende projelere katılmana imkan sağlanmıyordu. Artık yeni programla, Türkiye’deki projelere de katılabilirsin.
 3. Gönüllü projelerine başvuru yapabilmen için çok sıkı araştırmalar yapman gerekiyordu, çok farklı siteler ve gönderici kuruluşlar mevcuttu. Bir yerden sonra her şey çok karmaşıklaşıyordu. Ama ESC bütün başvurularını tek bir profil üzerinden, bütün projelere gönderebilmene imkan sağlıyor.
Ne Yapmalısın?

Öncelikle kabul eden kuruluş ve gönüllü arasında iletişim kurmayı sağlayan, profilimizi oluşturup daha sonra projelere başvuracağımız yeni sitemiz; https://europa.eu/youth/solidarity_en

Site şu an için İngilizce ama Türkçe dil seçeneği de mevcut, henüz tamamlanmamış. Tamamlandığında Türkçe de kullanabileceksin. Siteye girdiğinde karşına böyle bir ekran gelecek.

 

 • “Join the corps” yazısına tıklayarak kayıt olma ekranına gidebilirsin.
 • Gerekli bilgilerini girip kaydını oluşturduktan sonra, seni bütün projelerin olduğu ana ekrana yönlendirecek.
 • Projeleri incelemeye hemen başlayabilirsin ama bence önce profiline girip, senden kayıt olurken istenmeyen bütün bilgileri tamamla. Projeye seçilme sebebin profilinde yazanlar olacak, o yüzden dikkatlice, en ciddi şekilde hepsini doldur.

Aşağıda bilgileri gireceğin sayfayı verdim. Gördüğün gibi kişisel bilgilerin, bütün projeler için doldurulması gereken bilgiler, sadece gönüllülük projesi için doldurman gereken bilgiler ve sadece ücretli işler için doldurman gereken ek bilgiler gibi başlıklar var.

Bunlara tıkladığında, katılmak istediğin projeler, gitmek istediğin ülkeler gibi birçok soruya cevap verebilirsin.

Senin doldurmuş olduğun bilgilere göre de, projeyi yapan kurum seni seçip seçmeyeceğine karar verecektir. Yeniden söylüyorum, dikkatlice eksiksiz doldur! 🙂

 • Bütün bilgilerini tamamladıktan sonra, artık kendine göre projeleri inceleyebilirsin ve istediğine başvurunu yapabilirsin. Benim tavsiyem, projenin içeriğine göre profilini düzenleyip öyle başvuru yap. Bu, projeye kabul alma oranını artırır.
Projeye Nasıl Başvuru Yapılır?

Şimdi gel, örnek olarak bir projeyi birlikte inceleyelim;

 • Haritada hangi ülkelerde kaç tane proje var görebilirsin.
 • Sol taraftaki filtrelerden istediğin özelliklerde projeleri aratabilirsin.
 • Projeleri, sort list by kısımdan, en son paylaşılanlar, proje başlama tarihleri veya proje başvurusunun bitiş tarihine göre listeyebilirsin.

 

 

 • Ben yukarıda Fransa’da sağlık ile ilgili bir projeye başvurmak istediğimi varsaydım. Başlangıç ve bitiş tarihlerini de rastgele seçtim. Sen de kendine hangi tarihler uygunsa onlara göre bakabilirsin. Ya da hepsini inceleyip aralarından da seçebilirsin, tamamen sana kalmış.
 • Dikkat ettiysen, projelerin ayrıntıları ve gerçekleşeceği yer açıklamalarda yazıyor.
 • Ayrıca kırmızı ok ile gösterdiğim yerden, sadece sana uygun olan projelerin gösterilmesini de sağlayabilirsin.
 • Projeler listelendikten sonra sana uygun olanlara başvurunu yapabilirsin.
 • Şimdi bir tanesine tıklayıp başvurumuzu yapalım.

 

 • Evet, başvuru kısmına geldiğinde sana projenin bütün ayrıntılarını gösteren bir sayfa açılacak.
 • Buradan projenin mutlaka ama mutlaka bütün ayrıntılarını oku.
 • Konaklama, yemek, yapılacak iş, gerçekleşeceği yer, istedikleri gönüllü profili gibi bir sürü açıklama içeren bu ayrıntılar projeye başvurma sürecinde de sana yardımcı olacaktır. Ayrıca diyelim ki, tarla ve çevre ile ilgili bir proje ve sen böyle bir projeye katılmak istemiyorsun, başvurman senin hiçbir faydana olmayacaktır.


Önemli Not: Okumayı, sadece bu tarz başvurularda değil, hayatının tamamının önemli bir kuralı haline getir. Ne kadar uzun olursa olsun, ne kadar saçma şeyler yazarsa yazsın, adının geçeceği her belgeyi, başvuru yapacağın her projenin ayrıntılarını oku!

 

 

Başvuru
 • Her şeyi inceledin, tam sana göre bir proje olduğuna karar verdin, profilindeki bilgilerin eksiksiz.
 • Tamam o zaman, ne duruyorsun? Send butonuna bas ve başvurunu tamamla.
 • Yaptığın başvuruların hepsini profilindeki sekmeden görebilirsin. Eğer gönderici kuruluş seni kabul ederse sana iletişim bilgilerinden ulaşacak. O yüzden bilgilerini doğru girdiğinden emin ol!
 • Ayrıca, “training” sekmesinden bu programla ilgili fotoğraflara, videolara ve açıklamalara ulaşabilirsin. Onları da okuman faydalı olacaktır.

ESC (European Solidarity Corps) hakkında yaptığım araştırmalarımı seninle de paylaştım, çok güzel projeler var ve eklenmeye de devam ediyor. Benim bile yeniden yeniden başvurasım geldi ne yalan söyleyeyim 🙂

Benim başvurasım geldi demişken EVS yaptıysan, kötü bir haber, daha önceden uzun dönem EVS programına katılanların ne yazık ki bu programdan faydalanamayacağı söyleniyor ama ücretli işlere başvuru yapabileceği de söyleniyor. Bu söylenti yılbaşından sonra netleşecek.


Nasıl bir projede yer almak istediğine karar ver ve şansını dene. Kim bilir belki gittiğin ülkede çok güzel imkanlarla, insanlarla karşılaşıp hayatına yeni bir yön vereceksin.

Her ne olursa olsun, hayal kurmaktan vazgeçme ve bunun için çok ama çok çabala. İstediğinde yapamayacağın hiçbir şey yok!

Moralini bozacak gibi olursan da bana yaz, sana hayallerime ulaşmaya çalışırken neleri başaramadığımdan bahsedeyim 🙂


2 thoughts on “EVS Bitiyor! Yeni Program Hakkında : European Solidarity Corps -Ayrıntılı İnceleme-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir