İzlanda Vizesi Nasıl Alınır, Gerekli Belgeler ve Ücreti

İzlanda’ya Neden Gittim yazısında, ne amaçla gittiğimi ve diğer ayrıntıları anlatmıştım.

Şimdi nasıl vize aldığımı anlatacağım.

Salto-Youth projesine kabul aldıktan sonra, sırada vize başvurumu yapmaya gelmişti. Daha önceden aldığım vizeler vardı, AB projesi olduğu için davetiye ve Ulusal Ajans’tan destek yazısı da vardı elimde. Vizeyi alamamak için bir sebebim yoktu aslında ama genç ve yeni mezun olmam gibi etkenler de beni biraz korkutuyordu açıkçası.

İzlanda Vizesi Nereden Alınır?

Her ülkenin anlaştığı aracı kuruluşlar (VFS Global, IDATA, TLS Contact..) mutlaka var veya gidip direk ülkenin konsolosluğundan başvuru yapabiliyorsun. Ama İzlanda’nın farklı bir durumu olduğu için özellikle bu başlığı açmak istedim.


İzlanda vizesi için Danimarka Konsolosluğu’na bağlı olan aracı kuruluş VFS Global’den başvuru yapman gerekiyor. Ben ilk farkettiğimde neden bilmiyorum ama çok şaşırmıştım. Danimarka VFS Global sayfasında, ayrı bir sekmede İzlanda vizesi gerekli evraklar ve diğer ayrıntılara ulaşabilirsin. Linkini aşağıya bırakıyorum.

İzlanda Vizesi Başvuru Merkezi 

İzlanda Vizesi Gerekli Evraklar

İzlanda vizesi, içerik olarak Schengen ülkelerinin istediği evraklardan farklı bir evrak istemiyor. Turistik olarak gideceksen, otel rezervasyonu, birisi konaklamanı karşılayacaksa davet mektubu sunman gerekiyor.

Ben AB projesiyle gittiğim için davet mektubum vardı, otel rezervasyonu yapmama gerek olmamıştı. Ulusal Ajans, bütün masrafların kendileri tarafından karşılanacağı içerikli bir destek yazısı yazmıştı. İzlanda’daki kabul eden kurumum ise, proje süresince konaklama ve yemeklerin karşılanacağını belirten bir davet mektubu göndermişti.

Her konuda sorularıma cevap veren, benimle ilgilenen Ulusal Ajans ve İzlanda’daki Proje Koordinatörüm vize aşamalarında çok çok yardımcı oldular.


Gerekli belgelerin hepsini burda tek tek yazmayacağım, benim hazırladığım belgeleri sıralayacağım ama gerekli evrakların ayrıntısına şu linkten ulaşabilirsin.

Neler Hazırladım?
  • Pasaportum zaten vardı,
  • Davet mektubu ve ulusal ajanstan aldığım destek yazısı,
  • Babamın sponsor olacağına dair bir dilekçe ve maaş bordroları,
  • Mezun olduğum bölüm diplomam,
  • Biometrik fotoğraf,
  • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu,
  • Nüfus kayıt örneği,
  • İkametgah belgesi,
  • Vize başvuru formu
  • Neden İzlanda’ya gitmek istediğimi belirten dilekçe (bu zorunlu değildi ama o kadar heyecanlıydım ki, konsolosluğun da bu heyecanımı farkedip vizeyi vermelerini sağlamak istiyordum :))
Neler Yaşadım?

İzlanda vizesi alırken neler yaşadım şimdi onları özet geçeyim.

Önce hangi belgeleri toplamam gerektiğine siteden ayrıntılı şekilde baktım.

Daha sonra hepsini hazırlamaya başladım, anlamadığım noktalarda VFS Global’i aradım. Kendi vize başvurumu kendim yaptım. VFS Global’in belli bir süre sonra adımı, soyadımı ve İzlanda’ya neden gideceğimi ezbere bildiğinden o kadar emindim ki, telefonu açtıklarında “Aaa merhaba Gülbin Hanım, yine mi siz?” demelerini beklemedim değil.

Eksik bir şey olsun istemiyordum çünkü. Her adımı sorup, kontrol edip öyle tamamladım dosyamı.

Randevumu aldım ve VFS Global’e gittim.

Ankara VFS Global

Buraya kadar her şey süper. Güvenlik kontrolünden geçip içeri girdim, içeride yeniden verdikleri sıra numarasının gelmesini bekledim. Neyse ki İzlanda çok başvuru alan bir ülke değildi de hemen sıram geldi. Danimarka vizesi için başvuranlara sabır dileyerek gişeye gittim.

Dosyamı teslim ettiğimde, bir eksik olmadığını söylediler ama, AMA, AMAAAA pasaportumun ön sayfasının mutlaka renkli fotokopi olması gerektiğini söyledi sakin ve mutsuz abla. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüştüm ama onu siyah-beyaz fotokopi çektirmiştim. Çok saçmaydı.

İçeride fotokopi ücretlerinin çok yüksek olduğunu bildiğim için VFS Global’den çıktım, etrafta fotokopi çeken bir yere gitmek zorunda kaldım.

Fotokopiyi çektirip geri döndüm.

Bu sefer bitti diye beklerken, kadın bu sefer de banka hesabımda belli bir miktar para olması gerektiğini söyledi. Babamın hesaplarını ve proje için gönderilen hibe hesabını yanımda götürmüştüm ama kendi şahsi hesabımda da para olması gerektiğini söylediler. Ankara’dayım, Ulusal Ajans’ın gönderdiği hibe Euro bazında ve sadece Konya’da hesap açtığım şubeden para çekebilirim hesabıma yatırabilmek için.


Önemli Not: Telefonda sorduğum kişilerin hiçbiri, kendi hesabımda para olması gerektiğini söylememişlerdi. Burdan şunu anlıyoruz ki, sen her ihtimale karşı lazım olmaz dense bile her şeyi yanında götür mutlaka. Ankara veya konsolosluğun bulunduğu şehirlerden birindeysen sıkıntı yok ama benim gibi şehir dışından gidiyorsan büyük sıkıntı oluyor.

Derdimi benimle ilgilenen kişilere anlattım, projenin zaten her şeyi kapsadığını, geri kalan her şey için de babamın sponsor olacağını mükemmel bir dille açıkladım.

Baya etkili olmuş olacak ki, kendi aralarında konuştuktan sonra bana dönüp: “Konya’ya gittikten sonra, banka hesabının çıktısını fakslayabilirsin bize.” dediler.

Hesaptan vazgeçmemişlerdi ama en azından Ankara’ya yeniden gitmemi istememişlerdi. Sevinerek başvuru dosyamı teslim ettim ve Konya’ya döndüm.

Konya’ya dönünce de hesabıma 500 TL gibi bir miktar yatırarak, aldığım hesabı VFS Global’e faksladım.

Vize Nasıl Sonuçlandı?

Bütün belgelerim tamamlandıktan sonra, asıl acılı süreç başladı. Vizemin sonuçlanması.

Başvurumu yaptığımda, projenin başlamasına yaklaşık 10 gün gibi bir süre vardı.

O sürede sonuçlanacağını söylemişlerdi aslında ama hiç ses çıkmamıştı 1 hafta boyunca. Proje zamanı yaklaşıyordu, bilet almam gerekiyordu, tedirgin olmaya başlamıştım.

Her gün arayıp bir sonuç olup olmadığını soruyordum 🙂

Tam 9 gün sonra, vizem sonuçlandı. Pasaportum elime ulaştı. İzlanda biletlerinin fiyatlarını ezbere biliyordum, hemen biletimi aldım.

Ulusal Ajans, hibenin yarısını proje öncesi hesabıma yatırdı. Geri kalanını da döndüğümde yatıracaktı.

500 Euro ilk hibe ödememdi. Onunla vize ve uçak bileti masraflarımı halledebilmiştim. İzlanda’da havaalanından kalacağımız otelin bulunduğu yere gelebilmek için de 90 Euro gibi bir şey ödemiştim. Tabii bunların hepsini proje dönüşünde göndermem gereken raporlarda ayrıntılı bir şekilde anlatmam gerekiyordu.

Ama pasaportumu elime aldığım anda düşündüğüm tek şey, İzlanda’ya gidiyor olduğumdu. Geri kalan her şeyle döndüğümde ilgilenecektim. Yapmam gereken her şeyi not aldım, defterimi çantama koydum ve valizimi hazırlamaya başladım.


Vize aşaması belki de projeye kabul aldığım andan itibaren en çok vaktimi alan aşama olmuştu. Bu sırada İzlanda’ya dair çok fazla araştırma yapamamıştım. Vize isteyen ülkeler konusunda beni en çok mutsuz eden olay da bu zaten. Vize almaya o kadar odaklanıyoruz ki, neler göreceğimizi çok az düşünebiliyoruz.

Neyse ki ben moralimi hiç bozmadan beni bekleyen güzel şeyleri düşünerek, İzlanda hazırlıklarıma devam ettim.

Vize ile ilgili anlatacaklarım bu kadar, bana çok girişli 1 aylık vize vermişlerdi. Proje süresince yetecek kadar yani 🙂

 

 

Bunları da Okuyabilirsin:

İzlanda’ya Neden Gittim?

EVS Projesi’ne Katılmak

Ücretsiz Gezme Rehberi 

Yurt Dışına Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler


Sormak istedikleriniz için;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir