2019 – Yeni Yıl Hedeflerim

Aralık ayı biterken, yeni yıl yaklaşırken, 2018 yılı 2019’a dönecekken…

Her yeni yıl başlangıcında bir önceki sene kendime verdiğim sözleri tutabilmiş miyim, belirlediğim hedefleri gerçekleştirebilmiş miyim diye bir değerlendirme yapıyorum ve yeni yıl için de kendime gerçekçi hedefler belirliyorum ben.

Neler Yaptım?

2018in benim açımdan en büyük özelliği, artık özgür bir kadın olarak kendi işimin sahibi olmamdır. Kurumsallığa, özel sektöre ve benzeri her şeye sırtımı dönüp, kendi yaptığım iş karşılığında kazandığım kazanç kadar güzel, başka bir şey tatmadım sanırım. Onun dışında kendimle çok fazla çeliştiğim bir yıl geçirdiğimin de farkındayım. Tamamen değiştirdiğim bazı kişisel özelliklerim, hayatıma giren ve çıkan bir sürü insanın yarattığı kaos.

2018’i benim büyümemi sağlayan yıl olarak hatırlayacağım.

Neden Hedef Belirliyorum?

İnsan, hedefi olmadığında her şeye olumlu bakabilen bir varlık. Yani diyelim ki bir hedefin yok hayatında. Çekilebilecek her yöne gidebilirsin, ne yapacağın çok önemli olmaz ve bir şeyi başarmış gibi hissetmeyeceğin için, yaşadığın hayattan bir zevk alamazsın. Hayatım boyunca insanların hedefleri olması gerektiğine inandım, çoğu zaman yalnız hissettiğimde bunu düşünüp kendime yeni yollar çizdim. Kimi zaman bambaşka bir zaman tünelinde, kimi zaman ise ilk başladığım yerde buldum kendimi.

Neden Yılbaşı?

Yılbaşı gibi belirgin bir tarih seçmemin sebebi, aklımda tarih tutmamın zorluğundan aslında 🙂


2019 Hedeflerim

2019’da yapmayı planladığım şeyleri listelemeye çalışacağım. Yazmak istememin sebebi, gözümün önünde durmasını istemem tamamen. Hem sen de belki birkaçını yapmak istersin, belki bazılarını yapmamda bana yardımcı olmak istersin, belki de bir kısmını birlikte yaparız kim bilir!

Yüksek Lisansı Bitirmek

Yüksek lisans yapmaktaki amacımın ne olduğunu hala bilmediğim için 3 yıldır bitiremedim sanırım. Ama yarım kalmış bir iş olarak kafamı meşgul ettiği için bu sene onu bitirmeyi planlıyorum. Hayır ders aşamasını da geçtim zaten, neden bu kadar zor oldu bilmiyorum.

Sahip olduğum işi yurt dışı kaynaklarıyla zenginleştirmek

Hali hazırda yurt dışıyla olan bağlantılarımı daha da fazla geliştirerek, şirketimin yurt dışı olanaklarıyla daha fazla kişiye hitap etmesini sağlamak istiyorum. 2018’in yarısında, Türkiye’de oturttuğumuzu düşündüğüm iş şartlarımızı, Avrupa veya Amerika gibi bölgelere de taşıyarak daha fazla kadın ve mühendis çalışan sahibi olunması en büyük hedeflerimden. -zaten aslında hayattaki en büyük hedeflerimden de biri aynı zamanda bu-


WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Projem

Keşke yeni yılda bunu bitirmek olarak da hedef koyabilseydim kendime ama daha vakti olan bir proje kendisi. O yüzden önümüzdeki sene içerisinde bunu bitirmeyi değil de, olabildiğince düzene koymayı kendime hedef olarak belirliyorum. Çünkü önceden kurumsal firmada çalışırken çok sorun olmayan şeyler, artık Türkiye’de olmam ve vaktimin kısıtlı olması yüzünden sıkıntı olabiliyor.

İzleyeceğim Film ve Diziler

Bununla ilgili ayrı bir liste oluşturacağım ki elimin altında “Aaaa ne izlesem acaba” dediğimde, net bir listem olabilsin. Şayet, her yere mutlaka not aldığım ama oturup ne izleyeceğimi düşündüğümde asla bulamadığım milyonlarca listem var.


 

Dinleyeceğim Müzikler

Bunun için de aynı şekilde ayrı bir liste oluşturacağım. Önereceğin, mutlaka dinlemem gerektiğini düşündüğün şarkı ve sanatçılar olursa lütfen benimle paylaş!

Seyahat

Tabii ki olmazsa olmaz hedefim seyahat. Bu sene sadece gezmekten ziyade, hem gezip hem faydalı işler yapmak için programlamayı düşünüyorum kendimi. Yer aldığım projelerle birlikte Afrika’ya gitmeyi, gezmeye gittiğim diğer yerlerde de toplumsal örgütlenmelerle birlikte çalışmayı hedefliyorum. Gıda ve beslenme konuları öncelik verdiğim konular olacak.

Gitme planımda öncelikli olan bazı yerler;

Türkiye;

 • Denizli
 • Fethiye – Kaş
 • Akşehir
 • Kilistra
 • Uludağ
 • Cunda Adası
 • Mersin
 • Burdur – Salda Gölü
 • İzmir – Şirince
 • Muğla
 • Afyon – Kütahya – Uşak
 • Aksaray – Ihlara Vadisi
 • Konya – Tuz Gölü

Yurt Dışı;

 • Güney Afrika
 • Hindistan
 • İsrail
 • Mısır
 • Gürcistan

Bunları bir liste yapmak da başka bir hedefim olsun o zaman, yazarak bitmiyor çünkü!

İş Kadınlarını Bir Arada Toplayabilecek Bir Dernek/Oluşum

Bu ne zamandır planlarımda olan bir şey aslında ama iş yoğunluğundan bir türlü odaklanamadım. 2019 bunu gerçekleştirdiğim yıl olacak!


En Az 1 Yabancı Dil Daha Öğrenmek

Bu genel olarak her sene değil de, her zamanki planımdır. Fransızcayı akıcı şekilde öğrenip, belki İtalyanca veya Almanca öğrenmeye başlayabilirim ama 1 dil daha öğrenmeyi kendime kesinlikle hedef olarak koyuyorum.

Başlıca hedef olarak kendime bu maddeleri koyuyorum şimdilik. Aklıma geldikçe veya hepsini yaptıkça sana da yaptıklarımı anlatacağım.

Eklemek istediğin veya önermek istediğin maddeler olursa benimle paylaşabilirsin!

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir