Konya Fransızca Grubu Tiyatro Etkinliği – 80 Günde Devri Alem

Fransızca öğrenme ve geliştirme amacıyla birlikte etkinlikle düzenlemeye devam eden Konya Fransızca Grubu olarak, en son etkinliğimiz olan tiyatro gecemizi eğlenceyle sonlandırdık.

Selçuklu Kongre Merkezi

Konya’da açılışı geçen sene yapılan Selçuklu Kongre Merkezi, yeni oyunlara ve ünlü sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapıyor. Çok önceden bütün biletlerin satılmış olması, bilet bulabilmemizi çok zorlaştırdı ama balkondan bile olsa yer bulabildiğimiz için sevindik. İlginç bir şekilde tiyatroya olan ilginin çok fazla olması hepimizi şaşırttı aslında Konyamızda ama harika bir şey olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor!


Güzel bir ışıklandırması, geniş salonları ile gayet büyük bir kongre salonu olarak Konya’da güzel etkinlikler düzenleneceğine inanıyorum.

Selçuklu Kongre Merkezi Nerede? Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Selçuklu Kongre Merkezi , Eyüp Sultan tramvay durağında bulunuyor.

Araç ile gidiyorsan, geniş bir ücretsiz otoparkı mevcut. Konum bilgilerini bu linkten görebilirsin.

Etkinlikler için bilet nasıl ve ne zaman alınır?

Selçuklu Kongre Merkezi ‘nde düzenlenen etkinliklere katılmak istiyorsan, güncel olarak hepsini takip etmen gerekiyor. Biletler satışa açıldıktan kısa bir süre sonra ön kısımlar hatta tüm yerler dolabiliyor 🙂 Bu linkten biletleri ve etkinlikleri takip edebilirsin.

Biletler, oyun tarihlerinden yaklaşık 1 ay önce satışa açılıyor. Her ayın bitmesine yaklaşık 10 gün varken yeni oyunlar sitede yayınlanıyor ve bilet alabilmen mümkün oluyor.

Biletini,

ve aşağıdaki bilet gişelerinden satın alabilirsin.

  • Selçuklu Kongre Merkezi
  • Mevlana Kültür Merkezi
  • Belediye Önü Altgeçit
  • Kültür A.Ş Merkez Ofisi
Bilet Fiyatları

Etkinliklere göre değişen fiyatlar mevcut. Selçuklu Kongre Merkezi tarafından düzenlenen tiyatro oyunları fiyatları ise çok uygun ve şöyle :

  • Tam Bilet 7.5 TL
  • Öğrenci Bileti 5 TL
  • Balkon 5 TL
  • Çocuk Bileti 3 TL
80 Günde Devri Alem

Jules Verne tarafından yazılan ve mutlaka herkesin okuduğu kitap olan 80 Günde Devri Alem ‘i ben de çok severek okumuştum. Her zaman dünyayı gezme, yeni yerler görme hevesim varmış zaten, çocukluğumdan da belli ediyormuş kendini 🙂


Tiyatro oyunu da bir o kadar güzeldi. Başlarda arka planda çalan müziğin yüksekliğinden oyuncuların sesleri anlaşılmıyordu açıkçası ama müzik durduğunda gayet net bir şekilde her şey anlaşıldı. Onun dışında beni rahatsız eden bir başka ayrıntı ise, dekor değişikliklerin çok belirgin şekilde ve baş döndürücü olmasıydı. Gözümde sürekli hareket eden sandalyeler, kapılar, çantalar belirdi oyun boyunca.

Kadın oyuncunun sesinin çok tiz olması da ayrı bir ayrıntı ama oyun geneli boyunca eğlendiğim için bunlara takılmadım.

Dünya turunu bir sahnede sergileyebilmek çok da kolay değil tabii ki bunu kabul ediyorum. O yüzden fazlasıyla başarılıydı aslında.


Phileas Fogg ve Paspartu (Passe-Par-Tout) çok iyiydi! Dedektif Fix’in bazı esprileri çok kaliteli, bazıları ise 4.sınıf öğrencisine komik gelecek düzeydeydi.

Fransızca Ekibi Olarak Oyunu Nasıl Bulduk?

Toplu olarak gittiğimiz bu tiyatro oyununu hepimiz çok beğendik. Fransız Paspartu’nun “oui, oui” cevaplarında, Lale Hocamıza bir şey anlatırken arada kafası karışıp “oui, oui” deyişlerini hatırladık.

Birlikte böyle güzel bir etkinliği gerçekleştirdiğimiz için de gerçekten çok mutlu olduk.

Güney Afrika seyahatim öncesi, fazlasıyla dolu dolu geçen bir geceydi benim için de.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir