Güney Afrika Yolculuğum

Konya uçağım sabah 05.55teydi, İstanbul’dan da 02.55’te olan uçağım bir sonraki sabah 11.05’te Johannesburg’ta olacaktı.

Hiçbir şeyim hazır değildi seyahatimden bir önceki akşama kadar. O rahatlık nerden geliyordu hiç bilmiyorum ama daha hangi çantamı götüreceğime bile karar verememiştim. Bu hazırlıkların hepsini yaklaşık yarım saat gibi bir sürede yaptım diyebilirim. Çünkü önceliğim, yemek ve konaklama yeriydi. Onunla ilgili ayrıntılı bilgi almaya çalışıyordum. Şirketin işleri çok yoğundu, ben gidiyorum diye sanki ayrı bir yoğunlaşmıştı, bunlarla sanki bana gitme mi deniyor gibiydi.


Kafamda milyonlarca soruyla uğraşırken, neyse ki bir seneden fazla Johannesburg’ta yaşamış olan ve yardımını hiç esirgemeyen arkadaşımın anlattıklarıyla biraz olsun rahatlayabiliyordum. Bütün sabrıyla sorduğum bütün saçma sorulara bile cevap vermesi büyük incelikti.

Çok gergindim, tek başıma gidecektim ve sürekli ülkenin güvenli olmadığı yönünde şeyler duyuyordum. Hatta kardeşim THY pilotunun rehin alındığını bile anlattı bir ara.

Daha sonra bir Türk arkadaşın daha geleceğini öğrendim. Bu da olumlu bir haber sayılırdı 😊

Yolculuk

Yolculuğum sabah Konya’dan 05.55te başlayacaktı. Gözüme uyku girmeyeceği belliydi ve son zamanlarda uçaklardaki çok da rahat olmayan tavırlarım da beni biraz geriyordu. En son yakın arkadaşımla gittiğimiz İstanbul yolunu herkese zehir etmiştim mesela! Yıllardır uçağa biniyorum ama farklı bir gerginlik var üzerimde artık ufacık bir sarsıntıda bile.

Bunları düşünürken tahmin edin ne oldu? Güney Afrika konusunda sorularımla başını ağrıttığım arkadaşımın da sabah çok acil bir işi olduğu için benimle aynı uçakta İstanbul’a gitmesi gerektiğini öğrendim. Aman Allahım! Bu da Allah’ın “Gülbin tamam sakin ol, şansını gönderiyorum” demesi gibiydi. Bilen bilir, genellikle şanslıyımdır 😊

Beni rahatlatan bir başka konu da bu oldu ama hala sabah suratsızlığım ve gerginliğimle Konya-İstanbul arası yolunu sağlıklı bir şekilde atlattım!


Sırada Güney Afrika yolu vardı, 9 saatti. THY olduğu için içim çok rahattı açıkçası. Film, müzik, kitap, yemek falan derken nasıl geçtiğini anlamadığım bir yolculuk sonrasında Johannesburg’a ayak bastım.

Favorim: Bu yolculuğun en tatlı olayı, Konya-İstanbul uçağına binmeden önce arkadaşımın benim için getirdiği Güney Afrika parasını bana vermesiydi. Üzerinde gergedan olan parayı gördükten sonra, ben de gergedan görecek miyim acaba düşünceleriyle, parayı çantamın küçük bölmesine gülümseyerek koydum.

Ben Türkiye’deki gerginliklerim uçaktan inince bitecek sanmıştım ama asıl olaylar yeni başlıyormuş meğerse!

Buyrun; Güney Afrika Neden Korkulu Rüyam Oldu?


2 thoughts on “Güney Afrika Yolculuğum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir