Güney Afrika Proje Fırsatları

Daha önceden bahsettiğim gibi, Gıda Mühendisi olmamın yanı sıra beslenme ile ilgili konulara fazlasıyla ilgi duydum ve bu konuda gerçekleşen projelere katılmak için elimden geleni yaptım.

Nestle’de çalıştığım dönemlerde kabul aldığım bir projeden sonra, özellikle Afrika’da gerçekleşen projelere ayrı bir ilgi duymaya başladım diyebilirim. Çünkü çalıştığım onca kurumsallığın arasında gözden kaçırdığım bazı değerleri yeniden yaşayabilmeme fırsat verdi bu proje.


İnsanlara ve özellikle çocuklara yardımcı olabildiğim her konu beni mutlu ediyor. Bu yüzden de yine bir gün proje ilanlarının olduğu WHO sayfasını incelerken gözüme çarpan bir projeye başvurma isteği duydum.

Kabul alacağımdan çok emin olmamakla birlikte, sadece belki kendimi denemek ve eğer kabul alırsam katılacağım etkinliklerin beni çok tatmin edeceğini düşünüyordum.

Nasıl Başvurdum? Nasıl Kabul Aldım?

İlanların yayınlandığı sayfayı yukarıda link olarak ekledim. Genellikle burada stajyer, ekip sorumlusu, teknik sorumlu ve proje elemanları gibi pozisyonlar için ilan açılıyor. Eğer uygunluk sağlıyorsan önce profilini oluşturup, sonra da başvuru yapabiliyorsun. Nasıl profil oluşturacağın ile ilgili bilgiyi burada ayrıntılı olarak yazmayacağım, eğer takıldığın bir konu olursa lütfen benimle irtibata geç!


Profilini oluşturduktan sonra, kendine uygun bulduğun projelere başvuruda bulunabiliyorsun. İstediğin konumlarda, istediğin pozisyonlardaki ilanların ayrıntılarını inceleyip ona göre başvuru yapmanı öneririm. Örneğin, muhasebe konusunda açılan bir ilana yetkinliğin olmadığı halde başvurursan, kabul edilme oranın tabii ki yüksek olmayacaktır.

Bütün ayrıntıları mutlaka okumaya dikkat et. Zaten yapacağın işten, alacağın ödemeye kadar her şey ayrıntılı olarak ilanda yazıyor.

Neden Güney Afrika?

Özellikle seçtiğim bir ülke değildi açıkçası. Projenin ayrıntıları hoşuma gittiği için nerede yapılacağı en son ilgilendiğim kısım oldu. Ama sonradan farkettim ki nerede yapılacağı da fazlasıyla önemli olabiliyormuş 😊 Bunu Güney Afrika Neden Korkulu Rüyam Oldu? yazımda anlattım. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Nasıl Hazırlandım?

Daha önceden hiç böyle bir ülkede bulunmamıştım, o yüzden benim için bambaşka bir deneyim olacağını biliyordum. Hazırlık aşamalarımda valiz hazırlamaktan çok, karşılaşacağım şeyler hakkında bilgi almaya çalıştım. Daha önce Johannesburg’ta bir seneden fazla yaşamış bir arkadaşımın verdiği bilgiler sayesinde merak ettiklerimi öğrenebildim.

Ben bir sene kadar kalmayacaktım belki ama insan bilmediği şeyden korkar ya hani, öyle bir şekilde tedirgindim ki.


Öncelikle Türkiye’de kış olduğu için mevsim konusunda kafa karışıklığı yaşadım biraz. Konya’da kar, buz, soğuk vardı ama Güney Afrika’da sıcak, sıcak ve sıcak vardı!

Montumu giymeden gitsem Konya ve İstanbul’da donarım, giyip gitsem Güney Afrika’da nasıl taşıyacağım soruları aklımdaydı. Zaten fazla bir şey götürmek gibi bir planım yoktu. Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır? Yazımdaki konulara dikkat ederek mantıklı bir çalışma yapmalıydım.

Zaten yazlık kıyafetler alacağım için fazla yer kaplamadı kıyafetlerim. Başıma asıl bela olan şey bilgisayarımdı. Herkesin kişisel bilgisayarını getirmesi istenmişti ve bilgisayar çantası almak istemediğim için de sırt çantamda taşımaya karar vermiştim. Sırt çantam ve el bagajı aldım yanıma sadece. Her zamanki “Bir şey lazım olursa, ordan alırım yaa” düşüncemle de yola çıktım 😊

Uçak Bileti ve Konaklama

Uçak biletim İstanbul’dan alınmıştı, Konya’dan olanı ben aldım. İstanbul’dan 9 saat süren bir yolculuk sonrası Johannesburg’a varacaktım. Konaklama kısmını orada ayarlayacağım söylendi ama kalabileceğim yerlerin listesini de atmışlardı. O yüzden gitmeden biraz inceleme fırsatı buldum ve kendime göre birkaç yer belirledim kafamda.


Her şey netleştikten sonra, geriye sadece gideceğim günü beklemek kalmıştı. Heyecandan son bir hafta uyuyamadığımı söyleyebilirim 😊

Hayatımda ilk defa yurt dışına çıkmadım hayır, ilk defa Avrupa’dan farklı bir kültüre gitmedim hayır ama sanırım Konya’da yaşamaya başladığımdan beri ilk defa Türkiye’den bu kadar uzaklaşacaktım. Ve 1 ay boyunca orada kalacaktım.

Güney Afrika seyahatimle ilgili diğer ayrıntılar için;

Güney Afrika Yolculuğum

Güney Afrika Neden Korkulu Rüyam Oldu?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir