Neden Mühendis Oldum? Mühendis Olmayı Seçmek!

Hayatımda en çok aldığım sorulardan biri yurt dışına nasıl gittiğim, bir diğeri de neden mühendislik okuduğum.

Yurt dışı konusunda yazılar eklemiştim.

Şimdi neden mühendis olmaya karar verdiğimle ilgili birkaç şey yazacağım.


İlkokul ve Lise Hayatım

İlkokul ve lise hayatım fazlasıyla başarılı, notlarımın hep yüksek olduğu zamanlardı. Lise 2.sınıfta aslında yabancı dile olan yatkınlığımı farkedip, beni dile yönlendirmeye çalışan ingilizce öğretmenimi dinlemeyip sayısal seçmemle başladı mühendisliğe doğru giden yolum.

Çünkü benim için dil öğrenmek bir amaç değil, her mesleğin zaten içermesi gereken bir daldı.

Hani mesleğimi zaten kazanmalıydım, yabancı dil buna sadece artı bir özellik katabilirdi. Ama yalnızca yabancı dil öğrenilerek geçirilen bir hayat istemiyordum.

Tercih Sıralamam ve Tercih Dönemim

Üniversite sınavına girdikten sonra, rahat bir nefes almıştım. Puan ve sıralamam çok da kötü değildi. Hayalim olan genetik mühendisliğini kazanamıyordum belki ama seneye bir daha hazırlanabilirim ve daha yüksek yapabilirim düşüncesiyle kendimi mutlu edebiliyordum.


Tercih zamanı geldiğinde ise, 1 sene boyunca artık nerdeyse ezberlediğim dersleri çalışmaktan çok daha zor bir dönemin beni beklediğini anladım. Bir karar vermem gerekiyordu, bu karar sadece beni değil, ailemi, arkadaşlarımı, hatta dershanedeki hocalarımı bile etkileyebilecek kararlar olabilirdi.

Karar vermenin zaten zor olduğu bu konuda, bir de bu baskıyı hissettikçe gerilmeye başlamıştım. Herkes farklı şeyler söylüyordu, ne istediğimi unutmuştum, bu kararın hayatımı ne kadar etkileyeceğinden haberim bile yoktu -yokmuş-.

Öne çıkan 3 seçenek bulunuyordu;

 1. Öğretmenlik: Asla yapamayacağımdan emin olduğum bir meslekti. Bunun bilinciydeydim. Çok haklıymışım. Gerçekten yapamazdım, iyi ki yazmamışım.
 2. Hemşirelik veya ebelik: Asla yapamayacağımdan emin olduğum bir diğer meslek grubu da hemşirelik veya sağlık alanında herhangi bir meslekti. Genetik istiyordum evet ama hastane ile ilgili olan kısımları sevmiyordum yine de. Yine çok haklıymışım. Gerçekten yapamazdım, iyi ki yazmamışım.
 3. Mühendislik: Aslında benim kişiliğime en uygun meslek seçeneği olarak göründüğü için bu kararı aldım. İstiyor muydum çok sayılmaz, istemiyor muydum? O da çok sayılmaz. Çünkü açıkçası, tam olarak ne iş yaptıklarından haberim yoktu. Sadece memur olmak zorunda olmadığımı, istediğim şekilde/yerde çalışabileceğimi biliyor olmam bana özgüven veriyordu. Bu yüzden de mühendislik yazacağım konusunda rehberlik hocalarım ve ailemle anlaştım.
Neden Gıda Mühendisliği?

Yukarıdaki gibi eleme yöntemi ile benzer bir şekilde karar verdim bunda da. Önce olmayacak seçenekleri eledim, daha sonra olabilecekleri düşünmeye başladım.

Elektrik, inşaat, makine ve mekatronik kadınlar için çok zor meslekler diyerek en baştan elediğim seçenekler. Şu an düşünüyorum, acaba aynı kararı verir miydim diye. Eğer Türkiye’de yaşayacağıma karar verseydim, kesinlikle aynı kararı verirdim. Türkiye şartlarında ben elektrik veya inşaat mühendisliği yapmak istemezdim. Şu an kendimi tanıdığım kadarıyla, makine mühendisliği konusunda düşünebilirmişim ama.


Endüstri mühendisliğinin de ne iş yaptığını anlayamadığım için elemiştim. -Sanırım hala bilmiyorum bu arada, utanarak söylüyorum.-

Bilgisayar mühendisliğine de Selçuk Üniversitesi’nde puanım yetmiyordu, o yüzden düşündüğüm seçenekler arasında olmadı. Ama şu an yine kendimi tanıdığım kadarıyla söylüyorum ki, kesinlikle ama kesinlikle yapabileceğim en güzel mesleklerden olabilirmiş!

Bu seçenekleri eledikten sonra geriye gıda ve kimya mühendisliği kaldı.

Aslında bakıldığında alanları benzer meslekler. Hatta bana kimya mühendisliğinin alanı çok daha geniş gibi gelmişti. Ama isim vermek istemiyorum bir rehberlik hocamızın tavsiyesiyle gıda mühendisliğinin puanı daha yüksek olduğu için üst sıraya Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği, daha sonra da Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliği olarak tercihlerimi yazdım.

Ve en son sıraya da garanti olmasını istedikleri için annemleri kırmayarak Hemşirelik bölümünü yazdım. Gıda veya kimya mühendisliğinin geleceği zaten belliydi. O yüzden içim rahattı.

Hayatımda en çok merak ettiğim konulardan biridir, eğer kendi kararımı verip önce kimya mühendisliğini yazmış olsaydım hayatım ne yönde ilerleyecekti acaba.

Yazarken farkettim ki, aslında çok da bilinçsiz bir tercih yapmamışım. Belki direk istediğim, sevdiğim bir mesleği okumadım evet ama bana kattıkları sayesinde istediğim hayatı ve hayallerimi yaşayabildim. Gıda gibi önemli bir konuda uzmanlaştım, yabancı dilimi geliştirerek kendimi çok farklı alanlarda da yetiştirdim.

Evet kesinlikle pişman değilim, aynı zamanda aynı tercihleri yapıyor olsam eminim ki aynı şeyleri düşünüp aynı tercihleri yapacağım. Her ne kadar ülkemizde ve hatta dünyada yapılması zor olan bir meslek olarak mühendislik dalları hepimizi zorluyorsa da, bence bir kişiye veya eşyaya şekil vermek dünyadaki en önemli işlerden biri!

Sen de mühendis misin? Mühendis mi olmak istiyorsun? Mühendislik mi okuyorsun? Lütfen sen de yaşadıklarını benimle paylaş. Böylece birbirimize yeni şeyler katabiliriz!


3 thoughts on “Neden Mühendis Oldum? Mühendis Olmayı Seçmek!

 • Şubat 26, 2019 tarihinde, saat 1:21 pm
  Permalink

  Sadece Selçuk Üniversitesi mi yazdın? Neden selçuk? Ben de bu sene sinava girecegim. Muhendislik istiyorum ama hangi universiteyi yazacagim konusunda kararsizim

  Yanıtla
  • Şubat 26, 2019 tarihinde, saat 1:28 pm
   Permalink

   Merhaba Muhammet Arda, benim ailem Konya’da olduğu için ben şehir dışı yazmayı düşünmedim. Zaten Selçuk Üniversitesi’nin fazlasıyla beklentilerimi karşılayacak bir üniversite olduğunu düşünüyordum ve yanılmadım da. Hangi mühendislik dalını istediğine bağlı olarak seçmen gereken üniversite değişebilir. Teknik bir mühendislik için ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik gibi teknik eğitime ağırlık veren üniversiteler düşünebilirsin. (Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi de artık Konya Teknik Üniversitesi’ne bağlandı bu arada.)

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Konya 'da Üniversite Okumaya Gelecek Öğrenciler İçin 10 Tavsiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir