Fransızca Dizi Önerisi “La Mante” ~spoiler içermez~

Fransızca öğrenmeye başladıktan sonra tabii ki ilk baktığım şey, izlenebilecek güzel bir dizinin olup olmadığıydı.

İlginç bir şekilde Fransızca dilinde yapılmış mükemmel diziler bulamadım ne yazık ki. Filmler de aşırı derecede sıkıcıydı! (Film izlemeyi sevmediğim için fazla da bir araştırma yapmadım açıkçası)

Son zamanlarda dizi izlemenin belki de en kolay yolu olan Netflix‘te dolaşırken gözüme bir dizi çarptı. La Mante. Tek sezonluk bir dizi olsa bile, konusu ilgimi çekti ve izlemeye başladım.


La Mante (Peygamberdevesi) Dizisinin Konusu

Dizi, bir seri katilin yakalanmasının üzerinden yıllar geçtikten sonra onun işlediği cinayetlere benzer cinayetlerin işlenmesini konu alıyor. Bu cinayetleri çözebilmek için de -bi Amerikan Polisi değil ama- Fransız polisi de mükemmel bir çözüme başvuruyor.

Tabii ki yıllar önce yakaladıkları seri katili danışman olarak çalıştırmak! Aaaa ne kadar da değişik dediniz mi içinizden? Ben demiştim ne yalan söyleyeyim. Ha bir de seri katilin de şartları oluyor, oğlu polis ve sadece onunla çalışmak istiyor falan.

Klasik bir girişle başlayan dizi, başlangıcının aksine fazlasıyla heyecanlı ilerledi bence. Kız kardeşimle birlikte izlerken, çoğu sahnede “yok artık ya!” tepkisi verdik.

İzlenir mi?

Kesinlikle izlenir! Fransızca öğreniyor olmasaydım yine de izler miydim diye düşünüyorum, evet kesinlikle izlerdim. Toplumsal sorunlara ve özellikle kadınların yaşadıklarına dikkat çekiyor, insanların başına gelen olayların bir insanı ne kadar canileştirebileceğine örnek veriyor.

Çoğu cinayette ben çok şaşırdım, bir insan bunu nasıl yapabilir diye düşündüm ama en sonunda ortaya çıkanlar daha çok ürpertici geldi açıkçası!


Oyuncular

Jeanne zaten harika ona söyleyecek hiçbir şeyim yok. Sadece bazı sahnelerde yalan söyleyip söylemediğini anlayamamam benim sinirimi bozdu 🙂

Damien biraz soluk geldi bana, ne biliyim sanki her an kusacakmış gibi davranması, en mutlu haberi alırken bile bi suratsız, donuk bakması falan. Hani tamam polissin, cinayet çözmeye çalışıyorsun ama yine de biraz daha güldüğü sahneler görmek isterdim ben. Gerçi annesi seri katil, babası ölmüş, dedesi tarafından büyütülmüş ve sonradan öğrendiği bir sürü gerçekle yüzleşmeye çalışan birisi ne kadar gülebilir orası da soru işareti.

En beğendiğim karakter, Lucie. Pardon Lucie’nin saçları. Her gördüğümde “saçları ne güzel yaa” tepkisi verdim 🙂

Katil Kim?

Tabii ki kim olduğunu söylemiyorum. Sadece şunu belirtmek istiyorum, ben kesinlikle belli bir bölüme kadar tahmin edemedim. Zaten her bölüm yavaş yavaş ilerleyerek, merak ettirerek kim olduğunu söylüyor dizi. Ben tahmin edebildim diyen varsa, tebrik ediyorum 🙂


Katil konusunda gerçekten şaşırdım, beklemiyordum. Açıklama harikaydı, herkesin başına gelenler düşündürücüydü.

Dizi bittikten sonra üzerine baya düşündüğümü söyleyebilirim. Etkileyici bir dizi olduğunu düşünüyorum.

Fransızca

Fransızca öğrenmeye başladığımdan beri, izlediğim ilk Fransızca yapımdı. Daha 2.bölümden cümleleri veya bazı kelimeleri seçebildiğimi farketmem beni çok mutlu etti. İzlemeye devam ettikçe bazen alt yazıya bakmadan da anlayabildiğimi söyleyebilirim. Çok net şekilde anlaşılmıyor evet ama yine de selamlaşma ya da belli kalıpları anlayabiliyorsunuz.

Bu diziden sonra henüz başka bir Fransızca dizi veya film izleyemedim. Önermek istedikleriniz varsa lütfen benimle de paylaşın! Bu diziyi izlediyseniz ve farklı bir yorum yapmak isterseniz de her zaman dinlerim, biliyorsunuz! 🙂


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir