Konya Mühendishane ile Yurt Dışı Staj ve İş İmkanlarını Konuştuk

Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) çatısı altında başlattığımız mühendislik öğrencilerinin, sadece okulda alınan derslerle değil sosyal ve iş hayatının içerisinde de olmalarını amaçlayan 4 yıllık bir programın kadınlar için olan kolunu bu sene başlattık.

Birbirinden yetenekli ve geleceğe yönelik planları olan onlarca genç kızımızla yaptığımız mülakatlar sonucunda 30 kişilik bir ekiple haftalık eğitimlerimiz başladı.

MSMB Nedir?

MSMB, mühendislerin sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir oluşum. Ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Yurt Dışı Staj ve İş İmkanları

Daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak, mühendishane ekibimizle söyleşi yapmak üzere plan yaptık. Kafalarındaki sorulara cevap verebilmek adına elimden geldiği şekilde üniversiteden mezun olduğum andan itibaren yurt dışında işe girmem ve öncesinde yaptığım stajları ayrıntısıyla anlatmaya çalıştım.


Biliyor musunuz, ben üniversitede herhangi bir seminere veya konferansa katıldığımda, yurt dışında çalışmış birine soru sormak için can atardım ama hiçbir zaman istediğim cevapları alamazdım.

Sanki yurt dışına çıkmış insanların her biri, tesadüfen veya birilerinin yardımıyla gitmiş gibi hissetmeye başlamıştım hatta son zamanlarda.

Eğitime giderken aklımda olan tek şey, her birine aslında onlardan hiçbir farkım olmadığını, yaptığım her şeyi onların da yapabileceğini anlatmaya çalışacağımdı.

Beklediğimden çok daha ilgili, azimli ve ne istediğini bilen kişiler olduğunu görmek beni çok mutlu etti!

Neler Konuştuk?

Tecrübe aktarımı amaçlı bir söyleşi olacağı için önce öğrenciyken hedeflediğim ve yaptığım şeylerden bahsettim.

Yurt dışı stajım, çalışma hayatım ve sosyal hayatım hakkındaki genel bilgileri vermeye çalıştım.

Sorulan sorulara da elimden geldiğince cevap verdiğimi söyleyebilirim ama Güney Afrika dönüşü hava değişiminden dolayı yaşadığım ufak bir soğuk algınlığı yüzünden boğazım konusunda baya zorluk çektim sanırım 🙂 Hiç önemli değildi tabii ki!

Faydalı olabildiğim en ufak bir detay dahi olduysa, mutlu olmamam için bir sebep yok!


Biliyorum çok da uzak değilim henüz üniversite hayatımdan ama yine de öğrencilerle bir araya geldiğimde çok daha gençleştiğimi hissedebiliyorum.

Kocaman bir dünya var hepsinin önünde ve umarım her biri benim yaşadığım tecrübelerden istediklerini yaşayabilmek için gerekli fırsatları yakalayabilirler.

Ve umarım ben de onlara elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir