Gıda Mühendisliği Öğrencileri ile Yurt Dışı Staj ve İş İmkanları Hakkında Söyleşi

Son zamanlarda en çok mutlu olarak katıldığım etkinliği anlatayım biraz.

Gıda Mühendisleri Odası Öğrenci Temsilciliği’nin talebi üzerine yurt dışı staj ve iş imkanları konusunda öğrenci meslektaşlarımla güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Neler Konuştuk?

Yurt dışı imkanlarını, neler yapabileceklerini, benim neler yaptığımı ve mesleğimiz konusunda geliştirilebilecek konuların neler olduğunu konuştuk. Mezun olmadan önceki panik halimi gördüm her birinin yüzlerinde.

Öğrencilik zamanlarımı hatırladığımda bile ne kadar geriliyorum şu an, bunu tarif edemem.


O zamanlardan bu zamanlara nasıl geldiğim konusunda, aklıma gelen her şeyi anlattım neredeyse. Bazen keşke diyorum, keşke ben de benim gibi yurt dışında çalışan birine denk gelebilseydim de ben de ona sorular sorabilseydim daha öğrenciyken.

Kaldığı evi, yaşadığı ülkeyi, kazandığı parayı, yediği yemekleri…

Daha yaşamadan yaşanabilecek o kadar fazla tecrübe var ki aslında birisiyle sohbetinde..

Gıda Mühendisliği Öğrencisi Olmak

Bunu özellikle tanımlamak istiyorum ki, söyleşimize katılmayan arkadaşlar da en azından fikir sahibi olabilsinler. Bu siteyi tutmamın sebebi, kendi yaşadığım zorlukların farkında olup, o dönemde karşıma kim çıksa mutlu olurdum diye düşünerek, öğrenci arkadaşlarıma yardımcı olabilecek bilgileri derlemek.

Gıda mühendisi ne iş yapar, gıda mühendisi aşçı mıdır, gıda mühendisi mezunu nerelerde çalışabilir sorularıyla yeterince muhattap ve aynı zamanda kendi mesleğiyle neredeyse hiç muhattabı olmayan dersler gören kişiye gıda mühendisi diyoruz.

Öğrenciyken, bölüm başkanımızın ilk derste gelip de “işiniz de yok aslında, mezun olunca işsiz kalacaksınız ama neyse bakalım derse geçelim şimdilik” dediği zamandan sonra ümidimi kestiğim bir bölümdür aynı zamanda.

Sonrasında gıda mühendisliği ile çok çok çok imkanların olduğunu farketmek, bize ders vermekte olan onca öğretmenimizin hiçbirinin bahsetmediği fırsatları keşfetmek her bir gıda mühendisi için olağan şeyler aslında.

Gıda mühendisliği öğrencisi, bunların farkında olması gereken kişi. Okulda öğreneceği bilgilerin belki yalnızca bir kısmını kullanacağının bilincinde olması gereken kişi aynı zamanda.


Özet

Bu eğitimde, şu an öğrenci olan herkese, kimseyi dinlemeyip sadece kendi hayalleri ve istekleri doğrultusunda gitmeleri gerektiğini anlatmaya çalıştım. Bu yazıyı okuyan herkese de bunu tavsiye ediyorum.

Sadece gıda mühendisliği için değil, bütün mühendislikler hatta bütün meslekler için de gerekli bir kural bu. İstemek ve istediği hiçbir şeyin imkansız olmadığını bilmek.

İstediğiniz zaman elde edemeyeceğiniz hiçbir şey yok. Söylendiğinde ne kadar basit bir cümle gibi geliyor değil mi?

Mesela, şimdi bu yazıyı okurken, hayattaki en zor şeyi getir aklına. Hayatta başına gelebilecek en zor şeyi. Asla başaramayacağından neredeyse yüzde yüz emin olduğun bir şeyi hayal et.

Ve bunun imkansız olmadığını düşün. Yapabileceğini yani.

Kulağa çılgınca mı geliyor?

O zaman benim Hollanda Kraliçesiyle el sıkışıp sohbet ettiğimi getir aklına.

Senden bir farkım yoktu, senin az önce hayal ettiğinden şeyden çok mu daha kolay bir şey bu? Bence değil. Hatta ben öğrenciyken sorsalar, İM-KAN-SIZ! derdim.

Ama değil. Hiçbir zaman olmayacak.

İsteyebileceğinizin en fazlasını istemekten asla çekinmeyin. Yapabilmek her zaman sizin elinizde!.


Benim çok keyif alarak katıldığım bir program oldu. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Umarım biraz olsun faydalı olabilmişimdir her birine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir