Konya – İzmir Mavi Treni Nedir? Nasıl Bilet Alınır?

Mavi tren, Konya – İzmir arası ulaşım sağlayan bir tren hattı. Konya’dan başlayıp, 12 saat süren bu yolculuk sonunda İzmir’e ulaşabiliyorsunuz. 12 saatlik tren yolculuğu gözünüze korkutucu gelebilir biraz ama birazdan anlatacağım ayrıntıları duyunca, aslında çok da korkulacak bir şey olmadığını anlayacaksınız.

Mavi Tren Ayrıntıları

-Güzergah-

Konya – İzmir Mavi Treni, Konya-Basmane-Konya arası her gün seferi olan bir trendir. Aynı zamanda Mavi Tren olarak adlandırılan diğer İzmir treni de Ankara-Basmane-Ankara arasında çalışmaktadır.

Konya Mavi Treni, Konya’dan akşam 19.15’te yolculuğuna başlıyor ve 12 saat 10 dakika sonra Basmane Garı’na varıyor.

İzmir’den çıkan mavi tren ise, akşam 20.15’te yolculuğuna başlıyor ve o da 12 saat sonra Konya Garı’na varıyor.

Geçtiği şehirler ve saatleri;

 Konya K: 19.15→  Afyon K: 23.31  Uşak K: 01.54  Manisa K: 05.48  Basmane V: 07.12

 

Basmane K: 20.15 →  Manisa K: 21.49  Uşak K: 01.53  Afyon K: 04.24  Konya V: 08.37
-Biletleme-

Trenimiz, 7 vagondan oluşuyor. Ekonomi, business ve yataklı olarak ayrılan vagonlar için biletleri EYBIS ‘ten alabilirsiniz.

EYBIS Türkiye içerisinde ulaşım sağlayan bütün tren biletlerini alabileceğiniz bir site. Normal trenler ve hızlı trenler için biletleme işlemi buradan sağlanıyor.

Konya çıkışlı İzmir bileti fiyatları;

Tam bilet fiyatı: 44 TL

Öğrenci bileti fiyatı: 35 TL

Not: Gidiş-dönüş alımlarda da indirimli bilet fiyatı uygulanmaktadır.

-Bilet Kontrolü-

Bilet kontrolü, hızlı tren gibi dışarıda değil, tren hareket etmeye başladıktan sonra tren içerisinde kondüktör tarafından yapılıyor.

Herhangi bir basılı bilet almanıza gerek yok, geçerli bir kimliğinizi gösterdiğinizde soyadınızdan biletiniz onaylanabiliyor.

İnternet üzerinden aldığınız biletinizin QR kodunu okutarak da biletinizi onaylatabilirsiniz.

Genellikle çok sevimli olan kondüktörler, bazen de fazla agresif olabiliyorlar 🙂

Son yolculuğumuzun dönüşünde, biletlerimizi kontrol ettirdikten sonra yemek vagonuna geçtik. Oradan geçerken bizi tanıyan kondüktörümüz yol boyunca bizimle selamlaşarak gülümsemeye devam etti 🙂

-Trenin Bölümleri-

Trenimiz yukarıda da bahsettiğim gibi 7 vagondan oluşuyor.

Pulman / Ekonomi Vagonlar: Normal biletlemenin yapıldığı bölüm. Koltuk yerleşimi, normal tren ve otobüslerde olduğu gibi. 12 saat koltukta seyahat etmenin çok zor olduğu bir gerçek ama koltuk araları çok dar değil, otobüse nazaran daha rahat bir yolculuk geçirdiğimizi belirtmek istiyorum.

Örtülü Kuşetli Vagonlar: İkili ranzalardan oluşan vagonlardır. Normalde karşılıklı dört koltuktan oluşur ve uyumak istediğinizde bunları açarak yatak haline getirirsiniz. Trene binildikten sonra size verilecek olan kuşet ve yastık yüzlerini sererek uyuyabilirsiniz. Biletleme, normal bilet fiyatı + 15 TL kuşet fiyatı

Lavabo/Tuvaletler: Her vagonda lavabo ve tuvalet bulunmaktadır. İlk bindiğimiz sıralarda gayet temiz olan lavabolar, doğal olarak 12 saat sonunda bir nebze kirlenmeye başlamıştı. Lavaboda sigara içenler sağolsun, biraz da havasız kalmıştı.

Sigara demişken;

Trenin herhangi bir bölümünde sigara içmek yasak. Dediğim gibi, lavaboda kimse görmüyor nasılsa diye içenler var ama farkedildiğinde uyarı alabiliyorsunuz. Diğer yolcular tarafından şikayet edildiğinizde de uyarılıyorsunuz. Mola verilmiyor genel olarak ama büyük şehirlerde yolcular inip binerken 5 dakikalık bir bekleme süresinde sigara içmek isterseniz içebilirsiniz.

Ekonomi Pulman

Yemekli Vagon: Normal bir restauranttan hiçbir farkı olmayan bu vagon, karşılıklı dört koltuktan ve bir masadan oluşuyor. Bulunan yemekler, çok da pahalı gelmedi bize açıkçası. Özellikle herhangi bir cafede bile 4 TL’den aşağı içemediğiniz çayı, burada 2,5 TL’ye içebiliyorsunuz.

Ülke olarak, fiyat kriterimiz çaydır, bunu herkes bilir 🙂

Birkaç fiyat bilgisi veriyorum aşağıda, siz de değerlendirebilirsiniz.

Ayvalık tostu: 7 TL                            Bisküvi çeşitleri: 1,5 TL

Kaşarlı tost: 6 TL                               Tavuk: 21 TL

Karışık tost: 7 TL                                Meyveli Soda: 3 TL

Şunu belirteyim, ben ayvalık tostu yedim. Gayet sıcak bir şekilde geldi, mükemmel diyemem ama bulunduğum yere ve fiyatına göre fazlasıyla idare eder bir tosttu.

Eğer arkadaşlarınızla veya ailenizle seyahat ediyorsanız, zamanınızı geçirmenin güzel bir yolu yemek vagonunda rahat bir şekilde karşılıklı oturmak. Yemeğinizi yedikten sonra, sohbet ederek geceye kadar burada vakit geçirebilirsiniz. Yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri burada yemenizin de hiçbir sakıncası yok.

-Yolculuk-

Uzun tren yolculukları, hepimizin sevdiği şeyler arasında yer alıyor evet. Özellikle son zamanlarda, Doğu Ekspresi’nin ünlenmesiyle tren yolculuklarına olan ilgi de arttı.

Kendi açımdan söylemeliyim ki, ben oldum olası tren yolculuklarını severim. Otobüsle 4 saat çekemeyeceğim bir yolu, trenle 12 saat bile çekebilirim. Uyuma konusunda biraz sıkıntı olabilir kabul ediyorum ama kedi gibi her yere sığabildiğim için bana sorun olmuyor genellikle.

Yolculuk sırasında, yemek ikramı da yapılıyor vagonlarda.

Önemli Notlar:

 1. Ufak bir sıkıntıdan bahsedeceğim şimdi size, yolculuk boyunca ışıklar kapanmıyor. Eğer ışığa karşı bir hassasiyetiniz varsa, bunu mutlaka hatırlayın ve buna göre önlem alın. (göz bandı, şal vb.)
 2. Biletinizi ara duraklardan aldıysanız ve yeriniz belirli değilse, boş bulduğunuz bir yere oturuyorsunuz. Eğer sizin yeriniz belliyse ve yeri belli olmayan biri trene biniyorsa da yerinize sahip çıkmanız gerekiyor 🙂 Lavaboya gidip döndüğünüzde her an başka birisini koltuğunuzda görebilirsiniz.
 3. Isıtma veya soğutma konusunda bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Tren yaz döneminde bile gayet serin oluyor. Gece üşüyebilirsiniz, bunun için de sizi sıcak tutacak bir şeyler almanızı önerebilirim.
 4. Tamamen şansınıza, bulunduğunuz vagonda normalden fazla ve yüksek sesle konuşan insanlar olabilir. Bunu artık bütün toplu ulaşımlardan biliyoruz zaten. Keşke herkes birbirine saygılı olabilse tabii ama….. Aklınızda bulunmasında fayda var.
 5. Yanınıza mutlaka su alın. Trenden de alabilirsiniz tabii ki ama siz yine de alın. Özellikle yazın seyahat ederken, suya ihtiyaç hiç kaçınılmaz.
 6. Eğer arkadaşlarınızla gidiyorsanız, oyun oynamak için bolca vaktiniz olacak. İsterseniz yemek vagonunda oturarak, isterseniz de kendi koltuklarınızda (diğer yolcuları rahatsız etmemek koşuluyla) oynayabilirsiniz.
 7. En önemli ayrıntıyı unutuyordum az daha! Telefon! Şarjınızın bitmesi durumunda, lavabolarda bulunan prizlerde belli bir süre (kimse lavaboyu kullanmıyorsa) şarj edebilirsiniz. Ayrıca vagonlardan birinde priz bulunuyor. Biz gelirken 4. vagonda koltukların yanında priz de vardı. Bir trenden beklentimizin tamamını karşıladı nerdeyse böylece 🙂 Kuşetli kompartımanlarda da bir adet priz bulunuyor. 4 kişi için 1 adet evet 🙂

Mavi tren hakkında verebileceğim bilgileri verdiğimi düşünüyorum. Eğer atladığım ya da eklememi istediğiniz bir şey varsa lütfen iletişime geçin 🙂

5 thoughts on “Konya – İzmir Mavi Treni Nedir? Nasıl Bilet Alınır?

 • Haziran 15, 2019 tarihinde, saat 7:56 pm
  Permalink

  Bu güzel anlatımınızdan dolayı çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Haziran 15, 2019 tarihinde, saat 7:56 pm
  Permalink

  En ayrıntılı bir şekilde harika anlatmıssın..

  Yanıtla
 • Haziran 15, 2019 tarihinde, saat 8:02 pm
  Permalink

  Çok güzel çok samimi anlatmışsın…👍

  Yanıtla
 • Haziran 15, 2019 tarihinde, saat 8:10 pm
  Permalink

  Yazını okuyunca yaptığımız mavi tren yolculuğunu hatırladım tekrar. Çok güzel bir yolculuktu o da şimdiki yazın gibi. Eline sağlık ☺️

  Yanıtla
 • Haziran 15, 2019 tarihinde, saat 8:11 pm
  Permalink

  Tren de oynadığımız hımbıl oyunu aklıma geldi ya …🤩🤩🤩

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir