Eğirdir – Lavanta Bahçeleri – Salda – Pamukkale Tur Planı

Eveeeettttt!

Sonunda şu yıllardır merak ettiğim, Denizli ve çevresine bir fırsat bulup gidebildim.

15 Temmuz resmi tatiliyle de birleşince 3 gün olan turumuz, Konya çıkışlı, Eğirdir – Lavanta Bahçeleri – Salda – Pamukkale – Hierapolis – İnsuyu Mağarası – Honaz Dağı Milli Parkı gibi güzergahlar içeriyordu.

Bu gezi noktaları hakkında tek tek bilgi vereceğim daha sonraki yazılarımda ama bu yazımda sadece tur güzergahları, bu tur sırasında dikkat edilmesi gereken şeyler ve geçirilen zaman hakkında bilgi vereceğim.

Isparta

Konya çıkışlı olan turumuz, sabah Eğirdir’den başladı. Eğirdir’de yaptığımız kahvaltı, güne mükemmel başlamamızı sağladı. Eğirdir Gölü manzaralı kahvaltımızdan sonra Isparta – Kuyucak’ta bulunan Lavanta bahçelerine doğru yola çıktık.

Burdur

Lavantalar arasındaki tatlı gezintimizden sonra, Burdur’a bağlı olan Salda Gölü’nü görmek için can atıyorduk. Salda Gölü’ne vardığımızda, saat 6yı geçiyordu. Gün batımını burada izledikten sonra kalacağımız yere doğru yöneldik.

Denizli

Pamukkale Travertenleri, Hierapolis gibi harika yapıtlara ev sahipliği yapan Denizli’yi gezmek için 2 gününüzü ayırmanız gerekebilir. Biz Pamukkale ve Antik Kentleri 1 günde gezdik, diğer gün İnsuyu Mağarasını görmek istediğimiz için Denizli’den erken çıkmamız gerekti.

Güzergah haritasını aşağıya ekliyorum.


 1. Konya Şehir Merkezi – Konya
 2. Eğirdir – Isparta
 3. Kuyucak Lavanta Bahçeleri – Isparta
 4. Salda Gölü – Burdur
 5. Güney Şelale – Denizli
 6. Tripolis Antik Kenti – Denizli
 7. Hierapolis Antik Kenti – Denizli
 8. Pamukkale Travertenleri – Denizli
 9. Honaz Dağı Milli Parkı – Denizli
 10. İnsuyu Mağarası – Burdur
Ne Kadar Zaman Gerekli?

Eğirdir, Lavanta Bahçeleri ve Salda Gölü için 1 gün yeterli olabildiği gibi, eğer Salda’da yüzmeyi düşünüyorsanız 1 gece kamp yaparak Salda Kamp Alanında konaklayabilir, 2.gününüzü de burada geçirebilirsiniz. Ama lavanta bahçelerinde 1-2 saat zaman geçirmeniz yeterli olacaktır.

Denizlide’de yukarıda dediğim gibi, 1 gün yeterli olacaktır ama antik kentlerin hepsini ayrıntılı gezmek istiyorsanız ve Pamukkale’de daha fazla fotoğraf molası vermek istiyorsanız 2 gününüzü ayırmanızı öneririm.

Toplamda 3 gün fazlasıyla yeterli gelecektir. Yapmak istediğiniz aktivitelere ve zaman geçirmek istediğiniz yerlere göre planınızı netleştirebilirsiniz.

Ne Kadar Harcama Yapılır?

Isparta;

Eğirdir Gölü ve çevresi, genel olarak uygun fiyatlı. Çay 2 tl, tost 6 tl, gözleme 8 tl. Eğirdir Gölü kenarında çok güzel cafeler var, onlardan birinde oturup gözleme ve tost yedik. Selanik Cafe, çalışanlarının güler yüzlülüğü ve lezzetli yemekleriyle önerebileceğim bir seçenek olabilir.

Lavanta bahçelerinin girişinde herhangi bir ücret alınmıyor. Zaten birçok bahçe var etrafta, istediğinize girip fotoğraf çekinebilirsiniz. 3-5 TL civarında magnet, yine aynı şekilde lavanta satın alabiliyorsunuz.

Burdur;

Salda Gölü Halk Plajı girişi, kişi başı girişlerde 2 TL, araç için ise 10 TL.

Salda Gölü Maldivler Plajı girişi de aynı şekilde araç girişlerinde 10 TL gibi bir ücret karşılığında gün boyu orada kalmanıza olanak sağlanıyor.

İnsuyu Mağarası, normal ücreti 8 TL, öğrenci için ise 5 TL. Nakit veya kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Müze kartı geçmiyor.

Denizli;

Pamukkale Travertenleri – Hierapolis Antik Kenti – Kleopatra Havuzu aynı örenyeri içerisinde ve müze kartı ile giriş yapabilirsiniz. Müze kartınız yoksa ise giriş 50 TL. Denizli merkezde de yemek fiyatları gayet uygun.

Laodeika Antik Kenti de müze kartı geçen ören yerlerinden.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
 1. Yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi ve şemsiye almayı unutmayın.
 2. Lavanta bahçeleri tek bir yer değil, ilerideki bahçeleri de atlamadan gezin.
 3. Lavanta bahçelerinde fotoğraflarınızın güzel çıkmasını istiyorsanız, açık renkte kıyafetler giyebilirsiniz. (sarı popüler)
 4. Lavanta Kokulu Köy’den sonra Salda’ya giderken mutlaka ama mutlaka ana yola geri dönüp, ordan devam edin. Google Maps’e inanıp Çukurören yönünde ilerlemeyin. Yol, toprak ve bitmiyor!
 5. Salda Gölü’nde yüzmeyi düşünüyorsanız, kıyafetlerinizi ona göre yanınızda götürün.
 6. Salda’da kamp yapacaksanız, yanınızda ıslak mendil, peçete ve el sabunu götürün.
 7. Travertenlere giderken suya gireceğinizi bilerek uygun kıyafet alın. Terlik de alabilirsiniz.
 8. Powerbank alın.
 9. Hava durumuna bakarak gidin, her an yağmur yağabilir. Akşamları serin oluyor, ceket alabilirsiniz.
 10. İnsuyu Mağarası’na girerken yanınıza ceket alın. İçerisi biraz soğuk.
 11. Yol üzerinden meyve satın alabilirsiniz.
 12. Burdur’da ceviz ezmesi ve haşhaş helvası deneyebilirsiniz.
Konaklama

Otel, hostel;

Isparta, Burdur ve Denizli’de gecelik 120TL’den başlayan fiyatlarla çift kişilik odalarda kalabilirsiniz. Gezeceğiniz yerlere yakın yerler tercih ederseniz, ulaşım konusunda rahat edersiniz.


Kamp;

Salda Kamp Alanı kamp için en ideal alan olabilir. Honaz Dağı Milli Parkı da kamp yapılabilecek yerler arasında aslında ama bu konuyla ilgili yazımı okuduktan sonra bu konuyu bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim!

Bunların dışında Camping Tesisi olarak hizmet veren tesisler de Salda ve Burdur civarında bulunuyor. Her türlü imkanın sağlandığı bu alanlarda belli bir ücret karşılığı çadır kurabiliyorsunuz.

Tur programımız ve ayrıntılar böyle, her yerle ilgili ayrı ayrı bilgiyi yazdıkça sizlerle paylaşıyor olacağım.

Sorularınız ve yorumlarınız için lütfen bana yazın 🙂


One thought on “Eğirdir – Lavanta Bahçeleri – Salda – Pamukkale Tur Planı

 • Temmuz 17, 2019 tarihinde, saat 3:26 pm
  Permalink

  En yakın zaman da ben de gitmek istemiyordum verdiğiniz bu güzel bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim 🤩

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir