Konya ‘da Üniversite Okumaya Gelecek Öğrenciler İçin 11 Tavsiye

YKS’nin açıklanmasıyla, üniversite ve bölüm araştırmaya başladınız biliyorum. Ben de bugün üniversite ile ilgili haberleri okurken, Konya ‘mızın güzide üniversiteleri hakkında biraz bilgi paylaşmak istedim sizinle.

Daha önceden söylediğim gibi, ben de Konya ‘da okudum, önceden 1 tane olan üniversite sayısı her geçen yıl arttı ve şu an hali hazırda 3 adet devlet, 2 adet özel üniversitemiz bulunuyor. Ben hangi üniversitede okudum, hangi bölümde okudum ayrıntılı şekilde yazmıştım. Buradan o yazımı okuyabilirsiniz.

Evet gelelim Konya ‘ya üniversite okumak için gelecek arkadaşlar için vereceğim tavsiyelere 🙂
 1. Konya ‘yı küçümsemeyin. Birçok Türkiye, Avrupa ve Amerika şehirlerinde bulundum. İnanın çoğu şehirden daha güzel, daha temiz ve daha elit.

 

 

 

2. Elbette Konya ‘nın sahip olduğu en meşhur turizm sebebini biraz araştırmanızı öneririm. Mevlana Celaleddin Rumi. Şu cümleyi; üniversite okuduğunuz yıllar boyunca hep ama hep duyacaksınız.

“Neyse ki Konya ‘nın Mevlana’sı var, yoksa kimse gelmez bu şehre.”

Biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var. 4 sene boyunca Konya ‘da okuyup da böyle bir tarihten, felsefeden haberi olmayan bir üniversite öğrencisi olmak istemezsiniz bence.

 

 

3. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin devlet üniversitesi olduğunu ve yerinin fotoğraflarda göründüğü kadar mükemmel olmadığının bilincinde olun. NEÜ, Selçuk Üniversitesi ‘nden sonra açılan ilk devlet üniversitesidir Konya ‘da. Çok büyük hayallerle heveslerle Meram eteklerine kurulan kampüs, her gün öğrencilerin korkulu rüyası. Binanın şimdiden eskidiği bile söyleniyor 🙂

(Ben Selçuk Üniversitesi mezunuyum, NEÜ hakkındaki bilgilerim tamamen arkadaşlarımdan duymadır.)

neü ile ilgili görsel sonucu

 

 

4. Selçuk Üniversitesi’nde okuyacaksanız, kalacak yerinizi kampüse yakın tercih etmenizi öneririm. Tramvayla seyahat etmek güzeldir ama vize-final haftalarında tıklım tıklım olan tramvaylarda hayattan soğuyabilirsiniz.

 

5. Konya ‘da asla yaz gelmediğini bilin! YAZ GELMEZ. KONYA ‘YA YAZ GELMİYOR. BİLİN. Ekim’de gelip, Haziran’da memleketlerinize dönene kadar kazakla, montla dolaşma ihtimaliniz yüksek. Ha hiç mi sıcak olmaz diye sorarsanız, olur evet ama 10 dakika sonra kar da yağmaya başlayabilir, yağmur da. O yüzden ceketinizi yanınızdan asla ayıramazsınız. 

 

6. Her ne kadar çok aşırı sıcak görmese de, Konya ‘nın çiçek şehri olduğunu göreceksiniz. Laleler, güller ve belediye tarafından ekilen diğer tüm süs bitkileri ile ilkbaharda şehri cıvıl cıvıl görebileceğinizi bilin.

 

 

7. Üniversite hayatınız boyunca gezebileceğiniz çoğu şehre Konya ‘dan ulaşımın daha kolay olduğunun farkında olun. Ankara, İstanbul, Eskişehir, Bursa, İzmir, Adana gibi şehirlere trenle ve daha birçok şehre otobüsle en fazla 5-6 saatlik yolculuklarla ulaşabilirsiniz.

 

8. Konya ‘nın muhafazakar bir şehir olduğunu bilin. Özellikle İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerden gelecek arkadaşlar için büyük şaşkınlık olabilir ama oturduğunuz bir cafede asla alkollü bir şey bulamazsınız. Satın alabileceğiniz yerler elbette vardır ama restaurant veya cafelerde bulunması mümkün değildir. 

 

 

9. Konya ‘da ulaşımın “uzun” olduğunu kabul edin. Bakın zor demiyorum, her yere tek araçla gidebilirsiniz neredeyse evet ama en yakın mesafedeki yerin bile yarım saat yol giderek varıldığını bilin. Trafik var diye demiyorum, mesafe uzak 🙂 Türkiye’nin yüzölçümü en büyük şehrine geliyorsunuz sonuçta. Tramvay, belediye otobüsü, dolmuş gibi ulaşım seçenekleri çok rahat. Tramvaylar çok yeni, klimalı. Dolmuşlar çılgın, belediye otobüsleri onlardan çılgın.( Konya’da Ulaşım ve Elkart Ücretleri  için tıklayabilirsiniz.)


 

 

 

10. İnsanlara yol sormamayı öğrenin. Konya ‘daki insanların neredeyse yarısı, yanlış yol tarif eder. Siz sağdaki bir yeri sorduysanız kendinizi kuzeybatıda bir yerde bulabilirsiniz. En iyisi siz açın navigasyonu, daha yardımcı olur.

 

11. Yokuşlarla boğuştuğunuz bir şehirden geliyorsanız, bilmelisiniz ki Konya tam bir düzlük. Konya giriş- çıkışlarında uçsuz bucaksız buğday tarlaları ve bozkırlar gözünüzden kaçmayacaktır.

 

 

Bonus: Konya merkezde bulunan her yeri zaten gezeceğinizi farz ederek, ilçeleri de mutlaka gezin demek istiyorum. Beyşehir, Seydişehir, Akşehir, Hadim, Çumra gibi fazlasıyla tarihi ve otantik güzelliği olan ilçelere bayılacaksınız!

 

Konya reklamı yapıyorum gibi olmamıştır inşallah ama bana sorarsanız Konya ‘da öğrenci olmak gayet güzel bir şey aslında bakıldığında. İstediğiniz toplulukla/etkinliklerle sosyalleşebilirsiniz ama aynı zamanda yalnız kalmak istediğiniz zamanlarda da en iyi sırdaşınız yine Konya olacaktır.

Herkesin hayaline ulaşabilmesi dileğiyle!

Konya, üniversiteler veya bölümlerle ilgili sormak istediğiniz her şeyi, yorumlarda veya mesaj kutumdan sorabilirsiniz. Konya sizi bekliyor haydi, gelin de tanışalım 🙂

3 thoughts on “Konya ‘da Üniversite Okumaya Gelecek Öğrenciler İçin 11 Tavsiye

 • Temmuz 19, 2019 tarihinde, saat 8:35 pm
  Permalink

  Ben de Konya Selçuk Üniversitesi mezunu olmama rağmen bir daha üniversite okumak geldi içimden ☺️

  Yanıtla
 • Temmuz 19, 2019 tarihinde, saat 9:33 pm
  Permalink

  Genelde Konya’da üniversite kazananlar ilk yıllarında nereden yazmışım burayı diyerek pişmanlıklarını dile getirirken, mezun olurken ise bir türlü Konyadan ayrilamiyorlar nedense:))

  Yanıtla
  • Temmuz 19, 2019 tarihinde, saat 9:44 pm
   Permalink

   Konya’nin suyundan içen miydi neydi bir de söylenti vardı sanki 😂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir