Almanya İş Arama Vizesi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Almanya iş arama vizesi son zamanlarda Avrupa’da iş aramak isteyen herkes için olumlu bir gelişme. Ne zamandır sorulan yurt dışında nasıl işe girebilirim sorularına bu yazımda güncel bir haberle eklemelerde bulunacağım.

Ülkemizdeki gençlerin, genç yetişkinlerin ve hatta yetişkinlerin bile son zamanlarda yurt dışında işe girme konusunda fazlaca istekli olduğunun farkındayım. Özellikle Avrupa’da işe girebilmek, orada oturum veya çalışma vizesi almak o kadar zahmetli bir şey ki!

Şimdi yazacağım ayrıntılarla, bu zahmetli iş biraz olsun kolaylaşacak gibi görünüyor. En azından Almanya için.

Almanya Çalışma Vizesi

Normal şartlarda Almanya’da çalışma vizesi alabilmeniz için, öncelikle orada bir işe kabul edilmiş olmanız gerekir. Ki bu aslında en zor aşamadır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki internet üzerinden yapılan iş başvurularına geri dönüşler çok nadir oluyor. Türkiye’de farklı şehirde bile bunu yapmak çok zorken, bir Avrupa ülkesi için çalışma izniniz olmadan yapacağınız başvurular genellikle olumsuz oluyor.


İnsan kaynaklarıyla yüz yüze görüşemiyorsunuz, telefon edemiyorsunuz, kendinizi yeterince ifade edemiyorsunuz. Ama işe alınmadan çalışma vizesi de alamadığınız için bizzat gidip iş görüşmesine de katılamıyorsunuz. Durum oldukça karmaşık ve zor ilerliyordu. Almanya bu konuda kalifiye olan kişiler için yeni bir yasa çıkarmaya karar verdiğini geçen seneden duyurmuştu. İş arama vizesi olarak duyurduğu bu yeni yasa, yurt dışında iş aramak için çalışma vizesi alması gereken herkesi ümitlendirdi.

İş Arama Vizesi Nedir?

Almanya 2019’dan bu yana, kalifiye çalışan alacağı yönünde zaman zaman açıklamalar yapıyordu. Bununla ilgili şartlar nasıl olacak diye ben de merakla bekliyordum açıkçası. En fazla Türk’ün yaşadığı ülke hala neden yabancı vatandaş almak için uğraşıyordu acaba 🙂 Kalifiye personel konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten Almanya, diploma ve/veya tecrübesi olan kişileri, ülkesinde açık bulunan pozisyonlara başvurmaları konusunda teşvik etmeye hazırlanıyor.


İş Arama Vizesi olarak bahsedilen şey de tam olarak bu. Mühendissiniz, Almanya’da iş aramak istiyorsunuz veya yaptığınız başvurular var mülakata gitmek istiyorsunuz. Almanya o zaman size 6 aylık iş arama vizesi veriyor, haftalık 10 saat çalışma sürenizle birlikte iş aramalarına Almanya’da devam edebiliyorsunuz.

Şartlar

Şartlardan en önemlisi belirli bir diplomaya veya mesleğe sahip olmanız.

Bunun dışında ikna edici bir iş arama hazırlığı, çalışacağınız pozisyonları iyi araştırdığınızı gösteren motivasyon mektubu ve özgeçmiş başvurular için yeterli olacak.

Dil konusunda net bir şey yok şimdilik ama Almanca bilmeyi gerektirmeyen meslekler konusunda dil zorunluluğu olmayacağı konusunda açıklama yapıldı. Yani bazı meslekler için tabii ki Almanca bilme zorunluluğu olacak ama sizin çalışma alanınız İngilizce ile de ilerlenebilecek bir alansa temel düzeyde Almanca yeterli olacak.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

1 Mart’tan itibaren başvurular alınmaya başlanacak. Vize başvuruları konsolosluk aracılığıyla alınacak ve sonuçlandığında 6 aylık çalışma vizeniz olacak.

Gerekli evraklar ve başvuru ile ilgili ayrıntılar için lütfen tıklayın.

Diploma Denkliği ve Diğer Ayrıntılar

Türkiye’de okuduğunuz bölüm ile ilgili başvuracağınız pozisyonların şartlarını inceleyebilirsiniz. Bu konuda Almanya hükümeti yardımcı olabilecek bir sürü açıklama yapmış durumda. Hem vize şartları, hem iş olanakları, hem de Almanya’ya gittikten sonra gidebileceğiniz dil kursları, alışmanız gereken hayat şartları ile ilgili tüm bilgiler verilmekte. Yardımcı olabilecek siteleri aşağıda linkleriyle birlikte vereceğim.

Sitelerin çoğunun ingilizce olduğunu da belirteyim, her ne kadar dil şartı olmasa da eğer yurt dışında yaşamaya karar verdiyseniz ve kalifiye bir meslekte çalışmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka yabancı dilinizi halletmenizi öneriyorum. Bununla ilgili İngilizceyi Nasıl Öğrendim? ve CV/Motivasyon Mektubu Nasıl Hazırlanır? yazılarımı da yeniden inceleyebilirsiniz.

Sahip olduğunuz diplomanın Almanya’daki denkliğiyle ilgili ayrıntılara bu siteden bakabilirsiniz. Çalışabileceğiniz pozisyonlar ve iş arama sitesi için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Vize şartları ve iş arama vizesi ayrıntıları için Türkçe kaynak için bu siteyi inceleyebilirsiniz.

İngilizce ve diğer dillerde bütün ayrıntıları okumak için de buraya tıklayabilirsiniz.


Verdiğim linklerden kafanıza takılan veya sormak istediğiniz bir şeyler olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. Daha önce yurt dışında çalışmış biri olarak, farkında olmadığınız ayrıntılar hakkında her zaman konuşabiliriz 🙂

Sorularınız veya yorumlarınız için;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir